Trei victorii în Malta pentru cei trei handbaliști de la CSM Bacău

Anatoli Bulov, Valeriu Erhan și Maxim Anghelov au fost convocați la naționala Moldovei, care a participat de vineri până duminică la întrecerile grupei B a ”IHF/EHF Men’s Challenge Trophy”. Competiția este rezervată echipelor (U-23) din ultimul eșalon valoric al handbalului european, acestea fiind împărțite în două grupe. Naționala Moldovei a evoluat în grupă cu Malta (țara organizatoare), Scoția și Azerbaidjan. După ce, în primele două zile, au obținut victorii categorice (47-20 cu Scoția și 41-20 cu Malta), Bulov și compania au câștigat și finala grupei, învingând duminică Azerbaidjanul cu 34-31.
Anatoli Bulov (foto) a fost dublu laureat al turneului (cea mai bună extremă și golgeter, cu 27 de goluri), Valeriu Erhan a avut evoluții apreciate între buturi, în timp ce Anghelov a fost foarte bun pe faza defensivă.
Moldova va disputa finala competiției pe 21 ianuarie 2012, la Belgrad, cu Insulele Feroe, câștigătoarea grupei A.

6 comentarii la „Trei victorii în Malta pentru cei trei handbaliști de la CSM Bacău”