Handbal feminin, Divizia A: Știința Bacău – U Știința București 31-25 (15-15)

Handbalistele de la Știința Bacău au obținut cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, după succesul de la Ploiești, de sâmbătă. Elevele antrenorilor Ion Arsene și Costel Oprea au avut o primă repriză mai puțin reușită, în care ambele combatante s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj – 3-1 (min. 3), 4-6 (min. 8), 7-9 (min. 15), 12-10 (min. 23), 14-15 (min. 28). Băcăuanele s-au desprins la începutul reprizei secunde, au condus la 4 goluri (22-18, min. 41), însă oaspetele s-au apropiat periculos (24-23, min. 52). Din fericire, Știința a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus în cele din urmă la o diferență mare față de cele petrecute în teren timp de mai bine de 50 de minute.
Echipa băcăuană acumulează 11 puncte și, dacă HCF Piatra Neamț n-a furnizat o mare surpriză, mai urcă un loc în clasament, ajungând pe 5.
ȘTIINȚA: Angheluță, Pătrașcu – Chelaru (7), Câlici (7), Ababei (4), Cârligeanu (4), Vâlcu (3), Ciuraru (3), Roșu (2), Țocu (1). Antrenori: Ion Arsene și Costel Oprea.