Un nou derby câștigat: Universitatea Galați – CSM Bacău 22-31 (13-14)

Handbaliștii de la CSM Bacău au obținut duminică cea de-a șasea victorie în campionatul Diviziei A, dar a cincea care punctează. Băcăuanii au câștigat derby-ul etapei, disputat pe terenul primei clasate din serie, Universitatea Galați, dat fiind faptul că retragerea echipei Dunărea Brăila a condus la anularea rezultatelor acesteia. Neînvinși în primele cinci etape, gălățenii au început cu aplomb și au condus ostilitățile timp de 23 de minute, însă cei care au intrat la pauză în avantaj au fost oaspeții.
În repriza secundă, valoarea și condiția fizică superioare ale formației băcăuane și-au spus cuvântul, astfel încât ultimele 30 de minute au însemnat un galop de sănătate al trupei pregătite de Gomeniuc (din tribună) și Hagiu (de pe bancă). Campionatul se întrerupe pentru trei săptămâni, CSM Bacău urmând să dispute următoarea etapă pe 6 noiembrie acasă, cu LPS Piatra Neamț.

Evoluția scorului: 2-2 (min. 5), 4-3 (min. 10), 7-6 (min. 15), 8-8 (min. 20), 11-10 (min. 23), 13-14 (pauză), 14-17 (min. 37), 15-20 (min. 43), 17-24 (min. 48), 20-28 (min. 53), 22-31 (final).

Universitatea Galați: Andronic, Fuică – Rouă 8, Bursuc 6, Ragea 5, Vișan 1, Urse 1, Albu 1, Nică, Dorneanu, Manda, Păun, Vătafu.

CSM Bacău: Erhan, Grigoraș – M. Bujor 9, Tărâță 6, Bulov 4, Vartic 3, Anghelov 3, Zacaciurin 2, Cotinghiu 2, Rață 1, Zvanciuc 1, Carali, Beleaev, Macovchin.