Fără istoric: CSM Unirea Slobozia – Știința Bacău 33-20 (21-9)

Altădată o partidă plină de suspans, întâlnirea dintre CSM Unirea Slobozia și Știința Bacău disputată sâmbătă a a avut drept cuvânt de ordine dezechilibrul. Meciul, care a contat pentru etapa a 3-a a eșalonului secund de handbal feminin, a fost dominat de la un capăt la altul de echipa ialomițeană. Cu portarul Andreea Nica în zi mare și cu o linie de 9 metri care a funcționat aproape perfect, slobozencele s-au desprins rapid pe tabelă. Astfel, în minutul 10, elevele lui Ion Arsene s-au văzut nevoite să suporte un neverosimil 8-1 pentru CSM Unirea înscris pe tabelă. Gazdele au continuat să lovească și să se distanțeze, astfel încât la pauză aveau 21-9. În a doua repriză, antrenorul slobozean Lucian Ghiulai a introdus în joc linia a doua care a reușit să conserve diferența de pe tabelă, ba chiar să o și sporească. De cealaltă parte, Ion Arsene a privit resemnat evoluția lipsită de nerv a fetelor sale, dintre care doar Câlici, Chelaru și pe alocuri Vâlcu au amintit de trupa care în vară promova în Liga Națională.