N-ajunge o repriză: CSM Bacău – Oțelul Galați 24-29 (14-13)

CSM Bacău nu reușește să câștige pe teren propriu nici la a doua tentativă, de data aceasta în fața Oțelului Galați. S-a văzut că declarația antrenoarei Gabriela Manea după meciul de Constanța, conform căreia handbalistelor băcăuane le lipsește încrederea în forțele proprii, are deplină acoperire.
Timp de 35 de minute, lucrurile au mers ceas în tabăra băcăuană, după care jucătoarele pregătite de Gabi Manea și Adi Brezan au părut împroșcate cu spray paralizant. Dacă în prima repriză interii au înscris cu regularitate, iar apărarea a fost suficient de ermetică, în mitanul secund CSM Bacău a intrat în degringoladă, comițând greșeli pe bandă rulantă, pe care experimentatele și valoroasele lor adversare le-au speculat și au câștigat meciul încă din minutul 45. Doar două goluri înscrise în primele 17 minute ale reprizei a doua arată carențe mari la CSM Bacău și poate că n-ar fi o idee rea o discuție cu un psiholog. Se greșește încă mult, iar relațiile de joc par a fi într-un stadiu incipient și e clar că gruparea băcăuană are mult de lucru în lupta pentru evitarea retrogradării, acesta fiind în mod evident obiectivul de îndeplinit.

Evoluția scorului: 2-1 (3), 3-3 (5), 9-4 (14), 10-10 (23), 14-13 (30), 15-16 (37), 16-20 (42), 19-27 (54), 24-29 (final).

CSM Bacău: Parkhomenko (7 interv.), Croitoru (1 interv.) – Toma 5, Lazăr 4, Duță 3, Szabo 3, Cherecheș 2, Krumova 2, Shutska 2, Amoagdei 2, Simion 1, Matei. Antrenor: Gabriela Manea.

Oțelul Galați: Nica, Munteanu (10 interv.) – Horjea 7, Bodîrlău 5, Tudor 4, Manda 4, Cioaric 3, Ghionea 3, Curtean 2, Druțu 1, Pavăl, Mărginean. Antrenor: Alexandrina Soare.

Celelalte rezultate din etapa a IV-a: SCM Craiova – U Jolidon Cluj 24-28, CSM București – Oltchim Rm. Vâlcea (duminică, ora 11), Corona Brașov – HCM Roman 32-23, HC Zalău – Neptun Constanța 34-17, Dunărea Brăila – CSM Ploiești 29-23 și HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva 29-24.

Un comentariu la „N-ajunge o repriză: CSM Bacău – Oțelul Galați 24-29 (14-13)”

1. ce spuneam ? +5 ptr Echipa care nu sperie, felicitari CSM ptr 40 minute dar…, bafta si sa va salvati de la retrogradare