Succes și în deplasare: Callatis Mangalia – FCM Bacău 1-3 (0-2)

FCM Bacău a confirmat revenirea de formă pe care o traversează și reușit să obțină prima victorie în deplasare din actuala ediție de campionat. Băcăuanii s-au impus cu 3-1 pe terenul unei alte nou-promovate, Callatis Mangalia, și acumulează 7 puncte în clasamentul seriei I din Liga a II-a.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 27, atunci când Vraciu l-a lobat elegant pe Dragne din interiorul careului. Cu cinci minute înainte de pauză, băcăuanii și-au dublat avantajul, în urma unei degajări a portarului gazdelor care l-a lovit pe Apostu, balonul ricoșând în plasă. Callatis a redus din diferență în minutul 60, când Iordache a fructificat centrarea lui Miron, pentru ca scorul final să fie stabilit de Baciu, în minutul 79, jucătorul băcăuan transformând un penalty acordat după un fault comis de Dragne asupra lui Boghian.

Callatis: Dragne – Huzuneanu, Floricel, Damian, Miron – Bardu, Cojenel, Bolat (46 Samson), Kamara (76 Sofronie) – B. Ungureanu (46 Calagi), Şt. Iordache. Antrenor: Marin Barbu.

Bacău: Stamatin – Şt. Apostol (50 Lipovanu), Mihălăchioae, Ursu, Luncanu – Doboş, Întuneric, E. Baciu, Apostu (58 Taban) – Vraciu(69 Curiliuc), Boghian. Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Alte rezultate din seria I: Dunărea Galați – Săgeata Năvodari 1-2, Farul Constanța – Victoria Brănești 2-1, Dinamo II – FC Botoșani 0-0, Delta Tulcea – Astra 2 Giurgiu 4-0, CF Brăila – CSMS Iași 2-1. Duminică se joacă ultimele două partide ale etapei, FC Snagov – Viitorul Constanța și Gloria Buzău – CS Otopeni.

Un comentariu la „Succes și în deplasare: Callatis Mangalia – FCM Bacău 1-3 (0-2)”

1. Felicitari FCM Bacau. Felicitari Ghiţă Poenaru pentru cele trei puncte – necesare ca aerul . Echipa începe să-şi dea drumul la joc şi dacă va juca la nivelul demonstrat în ediţia trecută nu poate creea emoţii suporterilor şi nici conducerii.