De încălzire: Știința MD Bacău – Dinamo Brașov 34-24 (16-10)

Știința n-a avut parte de un adversar foarte tare în primul său meci de verificare, evoluând împotriva lui Dinamo Brașov, fapt ce i-a oferit posibilitatea lui Eliodor Voica să ruleze întreg lotul de jucători. Băcăuanii au început în formula standard din sezonul precedent, cu o singură modificare: Tevzadze, Bondar, Ghiță (Manea pe apărare), Rotaru, Gurkovsky, Kurilenko, Dospinescu. Chiar dacă au început mai greu (0-2, min. 2), băcăuanii au egalat rapid și s-au instalat definitiv la conducere din minutul 6. Am remarcat golurile foarte puține înscrise de pe inter, în schimb au funcționat bine contraatacul și faza a doua. De asemenea, remarcabilă a fost și pofta de joc a centrului Ionuț Rotaru, precum și apărarea ermetică, în primele 30 de minute Știința primind doar 10 goluri, asta și datorită paradelor lui Tevzadze și Tamaș.

În repriza secundă, Eliodor Voica a schimbat garnitura: Tamaș, G. Bujor, Iacob, B. Voica, Iancu, Ramba, Păunică. Și această formulă s-a turat mai greu, după care experiența lui Iacob și Voica și-a spus cuvântul, Sandu izbutind câteva acțiuni personale de mare efect. El s-a aflat și la originea fazei meciului, când a lansat o aeriană de la 9 metri pentru Păunică, acesta înscriind din extremă printre picioarele portarului. În ultima parte a jocului, Laufceac a impresionat și el între buturile Științei, în timp ce juniorii Grigoraș și Sandu au izbutit să înscrie la debutul lor în echipa băcăuană. Un ultim amănunt: handbaliștii băcăuani au ratat 4 aruncări de la 7 metri.
Un prim meci de încălzire, dar unul reușit pentru Știința, care a reușit numeroase faze aplaudate la scenă deschisă de public.

Știința: Tevzadze, Tamaș, Laufceac – Iacob 5, Rotaru 4, Bondar 3, Dospinescu 3, B. Voica 3, Kurilenko 2, Păunică 2, Iancu 2, Ghiță 2, G. Bujor 2, Gurkovsky 1, Manea 1, M. Bujor 1, Ramba 1, Grigoraș 1, Sandu 1, Tărâță, Cadar.

Dinamo: Marocico, Botaș, Drenceanu – Capotă 6, Cojocea 6, M. Vasile 5, Ganea 3, Cârstea 2, Băluț 1, Marinescu 1, Purcărea, Bosneac, Rona, D. Vasile, Scripnic, Dedu, Dumitru.

Un comentariu la „De încălzire: Știința MD Bacău – Dinamo Brașov 34-24 (16-10)”