Pugiliștii băcăuani au cucerit șase titluri de campioni naționali

Prezența campionului mondial Lucian Bute a adus în Sala Sporturilor din Bacău circa 1500 de spectatori la gala finalelor Campionatelor Naționale de Box pentru seniori. Lucian Bute a fost ovaționat în repetate rânduri la scenă deschisă de publicul băcăuan, boxerul fiind emoționat de primirea de care a avut parte.
În ceea ce privește finalele, acestea nu au mai oferit spectacolul din zilele precedente, majoritatea boxerilor alegând cartea prudenței. Excepție au făcut ultimele două meciuri, în care băcăuanii Bejenaru și Nistor au încântat prin tehnică și agresivitate. De altfel, Mihai Nistor a fost singurul pugilist care și-a adjudecat titlul național înainte de limită, ploieșteanul Mădălin Nicolae abandonând la începutul reprizei a doua.
Au fost și două decizii contestate de publicul spectator, la categoriile 52 kg. și 56 kg., dar și o decizie care probabil că s-a vrut reparatorie față de tânărul boxer Orlando Chirvase, de la CSM Bacău, eliminat în urma unei dubioase contestații în sferturi, el primind o cupă din partea organizatorilor. De altfel, gala finală a excelat la capitolul cupe oferite, atât boxerilor, cât și multor alte persoane și personaje.
Una peste alta, se poate spune că ediția 2011 a ”naționalelor” de box pentru seniori a fost o reușită organizatorică, însă nimeni nu poate spune cu mâna pe inimă că au câștigat cei mai buni pugiliști prezenți la Bacău.
Iată și rezultatele complete ale finalelor:

Categoria 49 kg.
Ștefan Cașlarov (CSM Bacău 2010) b.p. Ovidiu Berceanu (CSM Reșița)

Categoria 52 kg.
Maike Cioacă (CSM Bacău 2010) b.p. Alin Leucean (CSM Bacău 2010)

Categoria 56 kg.
Cătălin Gheorghe (Compet) b.p. Veronel Tărău (Pandurii)

Categoria 60 kg.
Cătălin Sandu (CSM Bacău 2010) b.p. Alexandru Cuciureanu (CSM Bacău 2010)

Categoria 64 kg.
Daniel Bădulescu (Dinamo) b.p. Georgian Nyeki (Silva Arad)

Categoria 69 kg.
Ionuț Gheorghe (Farul) b.p. Cătălin Paraschiveanu (CSM Bacău 2010)

Categoria 75 kg.
Bogdan Juratoni (Dinamo) b.p. Alexandru Vanță (CSM Craiova)

Categoria 81 kg.
Alexandru Cristofor (CSM Bacău 2010) b.p. Ionuț Bodilcu (Farul)

Categoria 91 kg.
Constantin Bejenaru (CSM Bacău 2010) b.p. Cezar Juratoni (Dinamo)

Categoria +91 kg.
Mihai Nistor (CSM Bacău 2010) b.ab.2 Mădălin Nicolae (Petrolul)

Vom reveni cu o amplă galerie foto de la ultima gală a Campionatelor Naționale de Box de la Bacău.