Minifotbal: Campioana, ținută în șah

După un parcurs senzaţional până în această etapă, campioana en-titre, Grafit, a realizat doar o remiză în faţa Coriolan-ului 1-1. Deşi a dominat categoric jocul de la un capăt la altul, Grafit nu a reuşit să deschidă lacătul apărării coriolanilor unde portarul Marius Tănase a făcut adevărate minuni. Ambele echipe au practicat un joc extraordinar de frumos, evidenţiindu-se prin viteză, tehnicitate dar şi prin ratări, nu mai puţin de 4 bare. Scorul a fost deschis de Grafit încă din minutul 5, pentru ca Coriolan să revină chiar înainte de pauză. Tot Coriolan a mai avut o bară în ultimele 10 minute ale meciului care ar fi putut să le aducă chiar toate cele 3 puncte puse în joc. În ciuda acestui pas greşit, Grafit continuă să fie liderul acestui campionat afându-se la 6 lungimi de principala urmăritoare, Petromold care are şi un meci jucat mai puţin, iar Coriolan îşi consolidează în acest moment poziţia a 6-a în clasament.
Un alt meci foarte frumos, a fost cel disputat între Baudeman şi Petromold, care în ciuda victoriei Petromoldului cu 6-2, a fost unul chiar echilibrat. Prima repriză chiar a fost dominată de formaţia Baudeman care a opus o rezistenţă foarte bună în faţa mai experimentaţilor jucători de la Petromold. Jucătorul meciului a fost nominalizat Paul Oancea.
Tot în cadrul etapei a 24-a din acest week-end a avut loc şi confruntarea dintre Fair Play şi Express. Jocul a fost la discreţia celor de la Express care s-au şi impus cu scorul final de 11-2. Cele două s-au mai întâlnit în ediţia precedentă de campionat în superliga a II-a de minifotbal, unde tot Express a câştigat cele 6 puncte din meciurile tur şi retur. În acelaşi timp, Fair Play acumulează experienţă de la un meci la altul, încercând să se acomodeze cât mai repede cu superliga I. Jucătorul meciului a fost nominalizat Cătălin Bracău.
Din cauza vremii nefavorabile două meciuri din cadrul ligii I s-au amânat pentru ziua de marţi. Este vorba despre întâlnirile dintre Nevila Oneşti vs. Metrorex şi respectiv FC Spartanii vs. Gim Sport.
Nu acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu partida din superliga a II-a, disputată între Bambus şi FC Izvoare care a sfidat anotimpul, jucând pe o ploaie torenţială. Meciul a fost însă unul reuşit, ambele echipe prestând un joc foarte plăcut. Scor final 5-5, iar jucătorul meciului a fost Florin Palade.
Tot în cadrul superligii a II-a Arena Club a trecut de FC Monade cu scorul de 12-2, un meci în care experienţa şi-a spus cuvântul în faţa puştilor de la FC Monade care în schimb promit foarte mult pe viitor. Jucătorul meciului a fost declarat Bogdan Negru. În cealaltă partidă, cea dintre Dey Şerbăneşti şi FC Spartak, tinerii au fost cei care s-au impus în faţa mai experimentatei echipe, Dey, cu scorul final de 8-6. Cătălin Panţiru a fost declarat jucătorul meciului.

„Ceea ce m-a impresionat cel mai plăcut în această etapă au fost meciurile din superliga secundă unde am avut parte de adevărate derby-uri foarte frumoase pentru podiumul competiţiei. Încă o dată dacă mai era nevoie, aceste echipele au demonstrat că pot face faţă cu brio anul viitor meciurilor din primul eşanlon minifotbalistic, Express este un exemplu în acest sens, o echipă nou promovată se află în acest moment pe un meritat loc 4, cu şanse foarte mari de a-şi depăşi condiţia în play-off”, ne-a declarat Gheorghe Burleanu, managerul general al competiţiei de minifotbal.

Superliga I: CLASAMENT