Rămânem pe val: Știința MD Bacău – Energia Pandurii Tg. Jiu 32-26 (17-12) a fost live text pe BacaulSportiv.ro

Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut miercuri după-amiază o victorie importantă în lupta pentru ocuparea unui loc de cupă europeană, în fața uneia dintre contracandidate. Lipsiți de aportul lui Bondar, accidentat, dar suplinit cu brio de Gabriel Bujor, băcăuanii s-au impus datorită finalurilor bune de repriză și a evoluției foarte bune a portarilor, în primul rând a lui Răducu Tamaș, dar trebuie amintite și cele două aruncări de la 7 metri parate de Shota Tevzadze. După ce au încheiat cu un avans de 5 goluri prima repriză, Știința a trăit periculos partea a doua a meciului, când oaspeții i-au pus în dificultate cu o apărare avansată. Din fericire, handbaliștii băcăuani au gestionat bine finalul de meci, obținând o victorie clară. Echipa din Târgu Jiu a trăit prin realizările individuale ale lui Păiuș și Iacob, în rest doar nervi și mult teatru, gorjenii făcându-se adesea că uită faptul că handbalul este totuși un sport de contact.
Știința continuă lupta cu două deplasări, sâmbătă la Brașov, cu Dinamo, iar marți, la Oradea, cu lanterna roșie a Ligii Naționale.
ȘTIINȚA: Tamaș, Tevzadze – G. Bujor 7, Ghiță 5, Petrea 5, Rotaru 4, Manea 3, Gurkovsky 2, Dospinescu 2, Păunică 2, Iancu 1, Ramba 1, Grieze. Antrenori: Eliodor Voica și Gabriel Armanu.
PANDURII: Dragomir, Rădulescu – Păiuș 7, Iacob 6, Florea 5, Giotoiu 2, Truică 2, Apolzan 2, Enache 1, Vukas 1, I. Mazilu, Șandru. Antrenor: Liviu Andrieș.

Celelalate rezultate ale etapei: HCM Constanța – CSU Bucovina Suceava 39-29, CSM București – Steaua București 30-32, UCM HC Caraș Severin – CSM Oradea 34-31, CSM Satu Mare – Dinamo Municipal Brașov 31-25, Poli Municipal Timișoara – U Transilvania Cluj 23-24 și Minaur Baia Mare – HC Odorhei 21-23.