ØIF Arendal a învins vicelidera campionatului Norvegiei

Viitoarea adversară a Științei Municipal Dedeman Bacău în sferturile de finală ale Cupei Challenge a obținut o nouă victorie în campionat. Miercuri seara, ØIF Arendal (locul 4) a învins pe teren propriu ocupanta locului al doilea, Elverum, cu 23-22 (14-10), la capătul unui meci dramatic. Gazdele conduceau cu 19-14 în minutul 44, dar echipa vizitatoare a întors rezultatul și în minutul 55 avea un gol avans, 21-22. În ultimele 5 minute, Elverum nu a mai marcat, în timp ce ØIF Arendal a înscris de două ori, obținând victoria datorită golului extremei stânga Rui (min. 58) și apropiindu-se la 3 puncte de locul 2.
După 18 etape, viitoarea adversară a Științei ocupă locul 4 în prima ligă de handbal masculin din Norvegia, cu 26 de puncte, iar în etapa viitoare, sâmbătă, va juca în deplasare la echipa de pe locul 5, FyllingenBergen.