Minifotbal: Returul a început în forță

După o pauză puţin mai lungă din cauza temperaturilor scăzute, Campionatul Judeţean de Minifotbal s-a reluat în week-end cu unele dintre cele mai disputate meciuri.
Seria primelor meciuri ale returului a fost deschisă de partida dintre Baudeman şi Nevila Oneşti care în ciuda frigului au oferit un meci fierbinte, ambele echipe putând să-şi revendice victoria. Prima repriză a aparţinut celor de la Nevila, în timp ce repriză secundă a fost a celor de la Baudeman. A fost un meci foarte deschis şi frumos, în ciuda diferenţelor din clasament, Nevila desprinzându-se chiar în ultimul minut când a reuşit să înscrie pe contraatac două goluri care au făcut ca rezultatul final să fie 5-3. Cel mai bun jucător de pe teren care a şi contribuit categoric la victoria celor de la Nevila a fost Costel Răducan, în timp ce Baudeman a continuat în aceeaşi notă de fair-play total.

O surpriză plăcută a fost înregistrată în meciul disputat între Rochdale şi Express, încheiat cu o victorie la limită a celor de la Express cu 6-5. Surpriza este cu atât mai mare cu cât 7 poziţii în clasament despart cele două echipe. Sorin Crăciun a fost declarat jucătorului partidei, fiind probabil şi cel mai prolific atacant din întregul campionat de minifotbal.

Un alt meci foarte disputat a fost şi cel dintre Petromold şi FC Coriolan. În acest retur de campionat coriolanii au arătat deja o cu totul altă faţă atât prin noua achiziţie, Robert Puşcaşu, care a şi reuşit primul gol, cât şi printr-o posesie foarte bună, ceea ce demonstrează că se află într-o fază de reconstrucţie ale cărei rezultate se vor putea simţi categoric într-un viitor apropiat. Petromold a plusat însă prin pragmatism la faza de finalizare ceea ce le-a adus şi victoria cu 8-4, graţie şi jocului excelent al lui Cristi Manu.

Returul de campionat aduce şi o surpriză neplăcută, înregistrată prin desfiinţarea Legendelor care la finalul turului de campionat terminau pe locul trei cu şanse foarte mari la câştigarea campionatului şi cu un lot remarcabil din rândul căreia Ionuţ Pricope avea să fie convocat în echipa naţională de minifotbal. În pauza competiţională însă Ionuţ Pricope a ales să se alăture celor de la Petromold şi să pună umărul alături de noii săi coechipieri în lupta cu Grafit. În acest moment doar două puncte desparte cele două echipe, deşi Grafit are un meci disputat mai puţin.

Campionatul s-a reluat în acelaşi timp şi pentru echipele din superliga a II-a a minifotbalului băcăuan unde s-au înregistrat şi două scoruri fluviu. Astfel, Fair Play a trecut cu 17-2 de FC Bambus (jucătorul meciului Răzvan Balaşcă), în timp ce FC Stars a învins cu 18-0 pe FC Izvoare (jucătorul meciului Andrei Vraciu).

La finalul acestui week-end Gheorghe Burleanu, managerul general al campionatului de minifotbal, ne-a declarat că: „A fost un început de retur promiţător, mai ales că foarte multe echipe şi-au mai întărit loturile în această pauză competiţională. Sunt sigur că returul de campionat va fi unul relansat, ceea ce mă determină să vă asigur că campionatul se va juca până în ultima etapă şi că sper ca în vara anului acesta să avem un rezultat pozitiv atât în Turneul Naţional cât şi în Cupa României la Minifotbal”.

Superliga I: CLASAMENT

1. GRAFIT SOCCER INVEST 13 13 0 0 100-29 39
2. PETROMOLD 14 12 1 1 105-32 37
3. NEVILA ONESTI 15 10 0 5 65-47 30
4. LEGENDELE 15 9 0 6 58-31 27
5. GIM SPORT 13 8 0 5 58-51 24
6. EXPRESS 13 7 0 6 77-56 21
7. X-CARP 13 6 2 5 49-39 20