Măcel pe Milcov: CSM Focșani – S.C. Bacău 0-4 (0-4)

S.C. Bacău a început cu dreptul returul Ligii a III-a, impunându-se fără drept de apel pe terenul uneia dintre codașele seriei, CSM Focșani. Băcăuanii au rezolvat meciul încă din prima repriză, când au înscris toate cele patru goluri, prin Ungureanu (min. 17, din penalty), Pricop (min. 19) și Petrea (min. 34 și 41).
Referitor la acest joc, antrenorul principal Ciprian Panait ne-a declarat: ”Am început cu emoții și era normal, fiindcă nu mai jucaserăm de trei săptămâni, dar în cele din urmă am reușit ce ne-am propus, din toate punctele de vedere. Sunt foarte bucuros că n-am luat gol și m-a mai bucurat și faptul că, deși jucătorii știau că jucăm cu o echipă mai puțin valoroasă, s-au motivat și s-au dăruit. Acest lucru mă liniștește, fiindcă îmi dau seama că tot ce am muncit noi până acum împreună, a dus la un progres atât la nivel mental, cât și la nivel fotbalistic. Sunt satisfăcut că am înscris patru goluri în prima repriză, dar m-a nemulțumit faptul că nu am reușit să înscriem și în repriza a doua, deși am avut mai multe ocazii decât în prima parte, însă în final important e rezultatul.” Ciprian Panait nu a dorit să comenteze cele întâmplate în meciul de la Bacău: ”Nu mă interesează decât ceea ce se întâmplă la echipa mea.”

S.C. BACĂU: Satco – Banu, Matei, Adăscăliței, Dobârceanu – Pintea (min. 45 Bamba), Schwartz – Vasiliu (min. 73 Răduțoiu), Petrea, Pricop (min. 70 Blănaru) – Ungureanu (min. 67 Drăgan).

Celelalte rezultate ale etapei: FCM Bacău – FCM Onești 5-0 (meci încheiat în min. 44, deoarece oaspeții au rămas cu 6 jucători), Petrotub Roman – Luceafărul M. Eminescu 4-0 (0-0), Rapid CFR Suceava – Politehnica Galați 3-1 (2-1), CSM Pașcani – CS Panciu 4-2 (3-0) și Oțelul II Galați – Cetatea Tg. Neamț 9-0 (2-0).