ØIF Arendal, echipa care a jucat doar pe teren propriu în Cupa Challenge

Echipa norvegiană ØIF Arendal a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Challenge după două tururi în care au disputat ambele manșe pe teren propriu. Astfel, în 16-imi, norvegienii au trecut lejer de turcii de la Bahcesehir Koleji, după două victorii la scor, 40-29 și 40-24. În optimi, în schimb, ØIF Arendal a trecut prin mari emoții cu slovenii de la RD Slovan Ljubljana, pe care i-au învins în prima manșă cu 21-19 pentru ca, la jumătatea meciului al doilea, slovenii să aibă un avantaj de 4 goluri, 15-11. În cele din urmă, cea de-a doua manșă s-a încheiat la egalitate (23-23), iar norvegienii au avansat în sferturi.
În întrecerea internă, ØIF Arendal ocupă locul al patrulea (din 12) după 16 etape, cu 22 de puncte, la șapte puncte de liderul Elverum. Cei mai valoroși componenți ai echipei sunt Knut Martin Johnsen și Havard Augensen, ambii având experiența cupelor europene, inclusiv Champions League, unde au evoluat sub culorile unei alte formații norvegiene, Sandefjord TIF.