Eşec dramatic: Politehnica Iaşi – Ştiinţa MD II Bacău 31-30 (17-20)

Echipa secundă a Ştiinţei Municipal Dedeman Bacău a bifat o nouă înfrângere la limită în campionatul Diviziei A la handbal masculin. După ce au condus timp de 58 de minute pe tabela de marcaj, handbaliştii băcăuani au fost nevoiţi să se recunoască învinşi de o echipă care nu le-a fost cu nimic superioară. Să notăm însă faptul că, pentru a patra oară în ultimele şapte etape, Ştiinţa II este arbitrată de cuplul buzoian alcătuit din Cristinel Vlad şi Ionuţ Velişcă, cei doi dictând nu mai puţin de 6 eliminări în repriza secundă împotriva oaspeţilor. Şi ne oprim aici cu comentariile. Ar mai fi de spus doar că, în ultimul minut de joc, băcăuanii au avut şansa egalării, dar Alexandru Tărâţă a ratat o aruncare de la 7 metri.

Evoluţia scorului: 0-3 (3), 1-4 (6), 7-8 (13), 11-13 (20), 15-17 (26), 17-20 (pauză), 18-21 (33), 20-23 (36), 22-25 (41), 24-26 (48), 25-28 (54), 29-29 (58), 31-30 (final).

ŞTIINŢA II: Grigoraş, Erhan – Zacaciurin (7), Bulov (5), Tărâţă (4), Cadar (4), Carali (4), M. Bujor (3), Şipulin (3), Vartic, Beleaev, Burbulea, Jidobin. Antrenor: Nicolai Gomeniuc.