Derby doar pe hârtie: Știința MD Bacău- CSȘ Bacău 39-33 (23-18)

Derby-ul local dintre Știinţa MD Bacău și CSȘ Bacău a fost tranşat net de către handbaliștii de peste Prut ai Științei. Primele minute ale meciului au stat sub semnul echilibrului, dar numai până la scorul de 4-3 pentru Știința. Handbaliștii antrenați de Nicolai Gomeniuc au punctat de patru ori consecutiv (8-3), destul cât să stabiliească o diferență liniștitoare între ei și adversarii lor. De partea cealaltă, elevii lui Eusebiu Tancău nu au depus armele, pornind într-o cursă de urmărire a handbaliștilor Științei. Astfel time-outul cerut de Nicolai Gomeniuc le găsea pe cele două echipe la o diferenţă de numai două goluri (14-12). Aceasta avea să fie însă și cea mai mică diferenţă între cele două echipe. Antrenorul moldovean și-a certat elevii, care încetiniseră ritmul de joc, astfel că la pauză tabela de marcaj înregistra o diferenţă de cinci goluri (23-18). Debutul celei de-a doua reprize a fost amânat cu câteva minute din cauza unei pene de curent, care a lăsat în penumbră terenul de joc, pană care avea să mai întrerupă jocul și pe parcursul celei de-a doua reprize. Cât despre jocul celor două echipe, a doua repriză a fost mai mult una în care handbaliștii Științei s-au întrecut în executii tehnice care mai de care mai spectaculoase, în timp ce jucătorii CSȘ-ului s-au aflat într-o permanentă urmărire a adversarului, încercând cu succes să limiteze proporţiile scorului. Scor final 39-33, într-un meci în care tinerii băcăuani prin adopţie au demonstrat din nou că aspiraţiile către titlul naţional la juniori nu sunt nefondate. De cealaltă parte, cu evoluţii la nivelul celei de azi, CSS-ul poate spera la calificarea în turneul semifinal.

Evoluția scorului: 1-0, 2-1, 4-3, 6-3, 9-4, 10-5, 13-6, 15-12, 17-14, 19-15, 20-17, 23-18, 25-19, 27-21, 30-22, 31-25, 36-30, 38-32, 39-33.

Știința MD Bacău: Șanin 13 interv., Garasciuc- Beleaev 13, Zacaciurin 8, Vartic 7, Carali 5, Burbulea 4, Cebotari 1, Jidobin 1. Eliminat: Jidobin. Antrenor: Nicolai Gomeniuc.

CSȘ Bacău: Jugănaru 7, Munteanu 5- Moisă 11 (La Mulţi Ani!), Ursu 9, Liță 5, Lungu 3, Gavrilă 2, Preser 2, Craiu 1. Antrenor: Eusebiu Tancău.