Au căzut pe final: HCM Constanţa – Ştiinţa MD Bacău 31-24 (13-12)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a pierdut primul meci amical disputat la Constanţa, cu campioana HCM, dar diferenţa de scor e un pic prea severă faţă de felul în care au decurs ostilităţile. După ce au terminat cu un gol avans prima repriză, constănţenii s-au desprins la 17-14, însă handbaliştii băcăuani au izbutit să egaleze la 21 în minutul 48. De aici, gazdele au înscris de şase ori consecutiv, pe fondul unor greşeli personale în serie comise de adversari, scorul final fiind de 31-24. De menţionat că Ştiinţa a ratat şi 3 aruncări de la 7 metri, prin Ghiţă, Rotaru şi Moskalenko.
„Pot să spun că sunt mulţumit de felul în care s-a mişcat echipa în acest joc, cu excepţia ultimelor 10 minute. Sper ca la meciul de mâine să corectăm greşelile pe care le-am făcut astăzi”, a spus antrenorul principal al Ştiinţei, Gabriel Armanu.

HCM Constanţa: Popescu, Stănescu – Toma 6 (3 din 7m), Riganas 5, Angelovski 3, Mocanu 3, Enescu 3, Csepreghi 2, Mureşan 2, Sabou 2, Onyejekwe 2, Sadoveac 1, Stavrositu 1, Nicolae 1.

ŞTIINŢA: Tevzadze, Tamaş – Moskalenko 7 (4 din 7m), Ghiţă 6, Dospinescu 4, G. Bujor 3, Rotaru 2, Gurkovsky 1, Grieze 1, Sipos, Iancu, Dinescu, Ramba.

Revanşa va avea loc sâmbătă, de la ora 9.30.