Emoţii de sâmbătă seara: Ştiinţa Bacău – Dacia Buzău 3:2 (25-22, 25-23, 20-25, 22-25, 15-7)

După o pauză de 3 săptămâni, voleibaliştii de la Ştiinţa Bacău au obţinut o victorie în prelungiri în faţa Daciei Buzău. Băcăuanii au câştigat destul de lejer primele două seturi, în pofida scorurilor strânse, şi se părea că partida se va încheia rapid, cu o victorie scurtă a Ştiinţei. În setul al treilea, însă, centrul băcăuan Mihai Cartacuzencu s-a accidentat şi nu a mai putut evolua, fapt care a dat peste cap angrenajul echipei mai mult decât s-ar fi putut crede. În aceste condiţii, tânăra formaţie buzoiană a izbutit să egaleze situaţia la seturi şi publicul avea emoţii pentru tie-break. Puternic susţinută de puţinii suporteri prezenţi, tonul fiind dat chiar de masa presei, echipa băcăuană a început în forţă ultimul set, a avut la un moment dat 9-1 şi a obţinut un succes meritat, aducător a două puncte în clasamentul seriei Nord-Est din Divizia A2. Formaţia pregătită de Cornel Păduraru mai are un meci de disputat anul acesta, sâmbăta viitoare, la Galaţi, cu lidera seriei.
ŞTIINŢA: Popescu, Gal, Ţurcanu, Drăgan, Cartacuzencu, Marciu. Libero – Iagăru. Au mai jucat: Martin, R. Lazăr, T. Lazăr, Stănoiu. Antrenor: Cornel Păduraru.
DACIA: Oprea, Dorojan, M. Tiboacă, Frâncu (Pătraşcu), C. Tiboacă, Badea. Libero – Homoc. Antrenor: Marian Boldişteanu.