Victorie la pas: Ştiinţa MD Bacău – CSM Oradea 32-25 (17-12)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a obţinut cea de-a patra victorie consecutivă, la capătul unui joc pe care l-a controlat în totalitate, în faţa unor adversari tineri, care au taxat de fiecare dată momentele de relaxare ale gazdelor.
Astfel, băcăuanii s-au detaşat de la început, având 5-1 în minutul 8, dar după numai patru minute orădenii se apropiaseră la un gol (6-5), apoi gazdele s-au desprins din nou (12-6, min. 20), iar oaspeţii au punctat de patru ori consecutiv. Un soi de joc de-a şoarecele şi pisica, băcăuanii având destule probleme atunci când s-au jucat în loc să joace. Repriza a doua s-a desfăşurat sub aceleaşi auspicii, gazdele s-au desprins şi la 10 goluri, dar au redus turaţia în final şi, pe fondul unei evoluţii foarte bune a veteranului Ionescu în poarta orădeană, diferenţa a fost de numai 7 goluri în favoarea Ştiinţei.
Gabriel Armanu a rulat tot lotul de jucători pe care l-a avut la dispoziţie şi vestea bună e că nu s-au înregistrat accidentări, iar handbaliştii Ştiinţei au arătat multă poftă de joc. Sunt semne bune înaintea unei săptămâni grele, cu două deplasări, la Târgu Jiu şi Hasselt.
Evoluţia scorului: 4-1 (min. 8), 7-6 (min. 15), 12-8 (min. 21), 14-11 (min. 25), 17-12 (pauză), 21-14 (min. 37), 23-17 (min. 43), 26-18 (min. 48), 29-19 (min. 53), 32-24 (final).
ŞTIINŢA: Tamaş (5 interv.), Tevzadze (9 interv.) – Gurkovsky (7), Bondar (6), Rotaru (3), Grieze (3), Dinescu (2), Ghiţă (2), Păunică (2), Manea (2), Dospinescu (2), Moskalenko (1), G. Bujor (1), Iancu (1), Sipos. Antrenor: Gabriel Armanu.
CSM ORADEA: Leu (5 interv.), Ionescu (7 interv.) – Ferenţ (7), Cântec (5), Al. Farcaş (4), Lela (4), Amihăesi (2), R. Farcaş (1), Nedelcu (1), Taşcă (1), Nemenco, Tudor, Maxin, Roauă. Antrenor: Antrenor: Sebastian Tudor.

Un comentariu la „Victorie la pas: Ştiinţa MD Bacău – CSM Oradea 32-25 (17-12)”

1. Bravo,băieţi ! Felicitări, domnule Armanu!! Măcar egal de aţi obţine la Tg.Jiu, să reuşiţi să urcaţi în clasament ! Şi aşteptăm o victorie în Belgia!! Succes mult!!