Au mai „legat” o victorie: STEAUA BUCUREŞTI – ŞTIINŢA MD BACĂU 24-25 (16-15)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a obţinut cea de-a treia victorie consecutivă în Liga Naţională de handbal masculin, de data aceasta în deplasarea din capitală, cu Steaua Bucureşti. După o primă repriză în care au avut o evoluţie oscilantă, băcăuanii au intrat la pauză cu un handicap de un gol.
Ştiinţa a început excelent repriza secundă şi, pe fondul evoluţiei foarte bune a lui Shota Tevzadze, s-a desprins la 6 goluri în minutul 43. Pe final, gazdele au revenit spectaculos şi s-au apropiat la un gol în minutul 59 dar, în cele din urmă, elevii lui Gabriel Armanu au urcat ambele puncte în autocarul de Bacău, chiar dacă un ultim gol al lui Dinescu a fost anulat, decizie contestată de oaspeţi.
Evoluţia scorului: 3-3 (min. 7), 7-8 (min. 17), 11-11 (min. 22), 16-15 (pauză), 17-19 (min. 37), 17-23 (min. 43), 20-24 (min. 54), 24-25 (final).
STEAUA: Laufceac, Tenghea – Birtalan (5), Cian (5), M. Răpciugă (4), Săulescu (3), Mazilu (2), Casanova (2), Marceta (2), Zamfir (1). Antrenor: Nicolae Munteanu.
ŞTIINŢA: Tamaş, Tevzadze – Dinescu (7), Rotaru (5), Ghiţă (3), Gurkovsky (3), Manea (2), Bondar (1), G. Bujor (1), Dospinescu (1), Grieze (1), Păunică (1), Sipos, Moskalenko, Iancu. Antrenor: Gabriel Armanu.

4 comentarii la „Au mai „legat” o victorie: STEAUA BUCUREŞTI – ŞTIINŢA MD BACĂU 24-25 (16-15)”