Gheorghe Poenaru: „Mai uşor decât ne aşteptam” (Rapid CFR Suceava – FCM Bacău 1-4)

FCM Bacău s-a impus fără probleme la Suceava şi rămâne în fruntea clasamentului seriei I din Liga a III-a la fotbal. Băcăuanii au deschis scorul rapid, în primul minut de joc, printr-un şut de la 20 de metri al lui Menghia. Vraciu a reuşit o „dublă” în minutele 8 şi 14 şi partida era practic jucată. Mai mult decât atât, în minutul 27, suceveanul Pantea a deviat în propria poartă o centrare a lui Menghia, înscriind pe tabelă un neverosimil 0-4.
După pauză, Gheorghe Poenaru şi-a epuizat cele 4 schimbări până în minutul 74, ultima fiind chiar a portarului, însă nou-intratul Roca a văzut cartonaşul roşu pentru o intervenţie la Golofca, gazdele beneficiind şi de penalty, pe care l-au transformat. Bonus, în poarta Bacăului a intrat căpitanul Marius Doboş, care a păstrat tabela neschimbată în ultimul sfert de oră, iar echipa lui Gheorghe Poenaru a obţinut trei puncte mari pe un teren unde rivala Sport Club pierduse cu o lună în urmă.
„A fost mai uşor decât ne aşteptam, meciul s-a jucat practic în primele 15 minute, chiar dacă am avut ceva emoţii pe final, după eliminarea lui Roca. Ocazia pe care am fructificat-o în primul minut ne-a uşurat foarte mult munca. Eu mă aşteptam la cu totul altceva din partea sucevenilor, dar se pare că n-au reuşit să depăşească pasa proastă prin care trec”, a declarat antrenorul principal al echipei FCM Bacău pentru BacăulSportiv.ro.
FCM Bacău: Stamatin (74 Roca) – Codreanu (61 Mihălăchioae), Lozneanu, Ursu, Eudean – Menghia (60 Huiban), Apostol (63 Bursuc), Întuneric, Doboş – Vraciu, Boghian.
Celelalte rezultate ale etapei a VII-a din seria I: S.C. Bacău – Ceahlăul II P. Neamţ 1-0, CSM Paşcani – Petrotub Roman 1-0 (!), CSM Focşani – Oţelul II Galaţi 1-2, FCM Oneşti – Cetatea Tg. Neamţ 3-1. Partida Luceafărul M. Eminescu – Aerostar Bacău se dispută sâmbătă, 9 octombrie.
În clasament, conduce FCM Bacău, cu 19 puncte, urmată de S.C. Bacău şi Oţelul II Galaţi, ambele cu câte 16 puncte.