Nu meritau să piardă: CSU BUCOVINA SUCEAVA – ŞTIINŢA MD BACĂU 27-26 (12-12)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a pierdut la limită şi nemeritat partida de la Suceava, disputată în condiţii improprii, din cauza suprafaţei de joc veşnic umede a sălii LPS din localitate.
După o primă repriză încheiată la egalitate, gazdele s-au desprins la 5 goluri la jumătatea reprizei secunde, pe fondul unor greşeli elementare ale adversarilor. Cu toate acestea, băcăuanii au izbutit o revenire spectaculoasă, egalând la 23 în minutul 51, scor la care Rotaru a ratat un 7 metri. Pe final, cuplul Stark-Ştefan a intervenit la timp şi de calitate pentru gazde, eliminându-l gratuit pe Moskalenko, tolerând atacurile foaaaaarte lungi ale sucevenilor şi neacordând aruncarea de 7 metri ce se impunea la ultima fază a meciului, la intervenţia asupra lui Dospinescu.
În orice caz, a fost evoluţie bună a Ştiinţei, încurajatoare în perspectiva meciului de vineri seara, cu UCM Reşiţa.
Iată derularea minut cu minut a meciului, aşa cum a fost prezentată de Bacăul Sportiv:
Echipele sunt la centrul terenului pentru prezentare.
Ştiinţa începe în formula: Tevzadze – Dospinescu, Moskalenko, Rotaru, Gurkovsky, Manea, G. Bujor.
min. 25, time-out solicitat de Gabi Armanu
min. 26, 7 metri Ştiinţa, apără Andrei la Rotaru, dar Ionuţ recuperează şi înscrie, 10-11
min. 27, 11-11 Dediu
min. 27, 11-12 Gurkovsky
min. 30, time-out solicitat de Leonard Bibirig cu 30 de secunde înainte de finalul primei reprize
min. 42, time-out cerut de Gabi Armanu
Sucevenii au speculat greşelile individuale ale oaspeţilor şi s-au desprins la 4 goluri.
min. 52, din nou apără Shota
min. 53, fault violent la Dospinescu, eliminat 2 minute Pancu şi 7 metri pentru Ştiinţa, ratează Rotaru
min. 60, time-out cerut de gazde cu 40 de secunde înainte de final
Ultimul atac e al Ştiinţei, Dospinescu trimite în bară şi Ştiinţa pierde nemeritat.

18 comentarii la „Nu meritau să piardă: CSU BUCOVINA SUCEAVA – ŞTIINŢA MD BACĂU 27-26 (12-12)”

1. Nu vă supăraţi dar cred că a-ţi văzut alt meci. Suceava a fost într-o zi foarte proastă. Dacă a-ţi revenit de la 5 goluri s-a datorat greşelilor sucevenilor. Cât despre ploaia care a pătruns prin tavanul sălii vă asigur că pe podea era transpiraţia de pe tricoul portarului vostru care şi-l mai storcea din când în când. Oricum nu a-ţi jucat rău însă câţiva jucători din echipa voastră au fost mână moartă.

2. suprafata de joc era aceeasi pt ambele echipe!
    iar cuplul Stark-Ştefan va acordat gratuit cel putin alte 2 aruncari de la 7m!

va intelegem frustrarea rezultatului, dar AR TREBUI SA NU FITI CA ALTELE si sa cautati vina in multe alte locuri decat in mijlocul propriei echipe!
    discutati cu baietii vostrii si vedeti ce nemultumiri (nu numai legate de bani) exista in sanul echipei!

BAFTA IN CONTINUARE !

3. ma doare sa vad cum se duce totul de rapa din cauza unor ambitii pe care nu le inteleg…oricum fiecare pasare pe limba ei piere…sper sa nu fie prea tarziu!

1. Nu curgea din tavan, după cum greşit a spus comentatorul meciului, era de la transpiraţie, iar mopurile lor mai mult o întindeau decât s-o cureţe.

4. GazetaSV vezi-ti de sala ta;) cate eliminari am avut noi? greseli de arbitraj au fost de partea ambelor tabere! Gratuit… zici tu! Daca arbitrii trageau cu noi, nu mai primeam acea eliminare din ultimul minut, asa ca;)

5. L-au sunat colegii pe Armanu.Au ascultat meciul la radio si au vazut 7 m la ultima faza.Hotie pe fata….Voi niciodata nu pierdeti meritat cu Suceava.In schimb,victoriile voastre cu harabagiu/stanescu sau cu Armanu intrand pe teren si tinand de mana un sucevean sunt pe deplin meritate.De asta sunteti unde sunteti in clasament,nu stiti decat sa va vaicariti .

1. O precizare: meciul nu s-a văzut, într-adevăr, acolo unde s-au folosit furculiţe pe post de antene. La Bacău s-a văzut integral, doar că finalul s-a mutat de pe un post pe altul. E drept că şi mânuirea telecomenzii e uneori o artă.

1. Nu am copiat nimic, meciul a fost live la TV. Nu acelaşi lucru se poate spune despre fotografia de la box pe care aţi luat-o de aici şi nu v-a spus nimeni nimic. Caractere…

1. Cu regret constat, şi cu asta încheiem subiectul, că nu ştiţi nici să pierdeţi, nici să câştigaţi.

6. hai sa fim seriosi … trebuie cautat un vinovat pt faptul ca echipa asta care are valoare foarte mare ca individualitati e la retrogradare.

7. Cristi Pruna care a comentat e fraier. Unde a vazut el ca ploua in sala? Poate la el acasa.Pacat caci comentariul a fost bun.