Deşi spusese că va da credit tinerilor în Cupa României, antrenorul Gabriel Armanu a decis să meargă totuşi în prima repriză pe mâna jucătorilor experimentaţi, decizie care s-a dovedit falimentară. Asta fiindcă Ştiinţa a făcut probabil cea mai slabă repriză din ultimii ani, atitudinea handbaliştilor băcăuani fiind incompatibilă cu cea a unor jucători care se pretind a fi profesionişti. Steaua a măturat pe jos cu o formaţie băcăuană aflată cu gândul la plaje sau la alte echipe şi, oricât ar părea de incredibil, doar evoluţia foarte bună a lui Shota Tevzadze a limitat proporţiile scorului.
În repriza secundă, Armanu i-a introdus pe teren pe toţi jucătorii tineri, care au vrut, s-au luptat, dar ce puteau ei face pornind de la un handicap de nouă goluri, în faţa unei echipe ai cărei jucători şi-au respectat blazonul, tratând cu maximă seriozitate partida ?
Cert este că aşteptam o altă atitudine din partea vedetelor echipei la acest ultim meci al sezonului, care a lăsat suporterilor Ştiinţei un gust amar.
Evoluţia scorului: 2-3 (5), 4-8 (11), 6-12 (16), 10-18 (25), 13-22 (pauză), 16-26 (35), 20-28 (40), 24-31 (46), 28-36 (55), 32-29 (final).
ŞTIINŢA: Tevzadze (11 interv.), Grigoraş (10 interv.) – Onyejekwe (5 goluri), M. Bujor (5), Ghiţă (4), Iancu (4), Moskalenko (4), Bondar (3), Iacob (2), Gurkovsky (2), Păunică (1), G. Bujor (1), Tărâţă (1). Antrenor: Gabriel Armanu.
STEAUA: Cenuşă (6 interv.), Laufceac (10 interv.) – Georgescu (8 goluri), Cian (6), Rudic (5), Novanc (5), Săulescu (4), Savenco (3), Dinescu (3), Vujadinovic (3), Stamate (1), Răpciugă (1). Antrenor: Bozo Rudic.

Un comentariu la „Handbal masculin, Cupa României/Au dat cu bâta-n baltă: ŞTIINŢA MD BACĂU – STEAUA MFA BUCUREŞTI 32-39 (13-22)”