Handbal feminin, Liga Naţională: N-au putut cuceri Tomisul (Ştiinţa Bacău – Tomis Constanţa 25-33)

În faţa unei asistenţe extrem de reduse, handbalistele de la Ştiinţa Bacău şi-au luat rămas bun de la Liga Naţională în compania unei formaţii de top a campionatului, Tomis Constanţa. Cu toate că au fost momente în care au jucat de la egal la egal cu mult mai titratele lor adversare, elevele lui Ion Arsene au avut din nou perioade de cădere, cu greşeli elementare inexplicabile, care au făcut în cele din urmă diferenţa.
Doar şapte minute a durat echilibrul pe tabela de marcaj, după care constănţencele au preluat conducerea şi n-au mai cedat-o până la final, obţinând o victorie meritată şi logică, până la urmă, dacă e să privim numai numele care compun loturile celor două echipe.
Nu ne rămâne să sperăm decât că Ştiinţa va reveni cât mai curând pe prima scenă a handbalului feminin românesc şi, odată revenită acolo, nu va mai fi sedusă şi abandonată de cei care au lăsat-o de izbelişte anul acesta.
Evoluţia scorului: 3-3 (min. 5), 5-6 (min. 12), 7-12 (min. 20), 11-15 (min. 25), 11-19 (pauză), 14-21 (min. 35), 15-22 (min. 41), 15-26 (min. 47), 21-29 (min. 54), 25-33 (final).
ŞTIINŢA BACĂU: Bogdan (10 interv.), Angheluţă (1 int.) – Chiper (11 goluri), Burghel (4), Ivan (3), Niga (3), Marin (2), Vântu (1), Matei (1), Amoagdei. Antrenor – Ion Arsene.
TOMIS CONSTANŢA: Blaga (11 interv.), Petrescu (1 int.) – Tîlvîc (8 goluri), Barcan (5), Druţu (4), Mateescu (4), Pătru (4), Busuioceanu (3), Zamfir (2), Şeifer (2), Şorodoc (1). Antrenor: Ion Crăciun.
Arbitri: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu (Buzău).