Handbal feminin, Liga Naţională: OŢELUL GALAŢI – ŞTIINŢA BACĂU 29-21 (15-10)

Aproape 100 de spectatori s-au încumetat să vină astăzi la îndepărtata sală Siderurgistul pentru a asista la ultimul meci de acasă al HC Oţelul din acest sezon. Meciul cu Ştiinţa Bacău a fost unul de vacanţă, ambele echipe nemaiavând de îndeplinit obiective. Astfel, Oţelul are asigurat locul 9 şi titlul de dezamăgirea sezonului în Liga Naţională, iar Ştiinţa Bacău se va întoarce în Divizia A.
Meciul a fost total la discreţia gazdelor, care au condus pe toată durata jocului. Oaspetele, resemnate cu gândul că de la anul vor juca în liga a II-a nu au putut să ofere decât o replică palidă, „reuşind” să rateze 4 aruncări de la 7 metri. Interesant e faptul că, în meciul de astăzi, nu s-a dictat nicio eliminare de 2 minute, ci doar câteva cartonaşe galbene.
Evoluţia scorului:3-1 (5),6-2 (10), 7-5 (15), 9-6 (20), 11-8 (25), 15-10(pauză), 18-11 (35), 20-11 (40), 22-13 (45), 23-13 (50), 29-21 (final).
Marcatoare
OŢELUL: Trandafir 5, Ad. Ţăcălie 2, Carmen Gheorghe 2, Nicoleta Iacob 2, Nicoleta Tudor 2, Daciana Curtean 2, Georgeta Grigore 3, Delia Mărginean 3, Cătălina Cioaric 1, Alexandra Ţăcălie 2, Iulia Artean 2(unul din 7 metri), Tatiana Alifanova 1.
ŞTIINŢA: Chiper 4, Burghel 2, Marin 1, Vântu 1, Agrigoroaie 4, Niga 4, Câlici 1, Ilişescu 2, Amoagdei 1.
Text şi foto : Blogul iubitorilor de sport din Galaţi