Handbal feminin, Liga Naţională: Execuţie cu public (HC Zalău – Ştiinţa Bacău 41-23)

Nicio şansă nu le-au lăsat handbalistele din Zalău elevelor lui Ion Arsene în partida de astăzi. Nici măcar pe a ceea de a părăsi terenul cu fruntea sus, ceea ce s-ar fi tradus printr-o înfrângere rezonabilă.
Ca de obicei, băcăuancele au început destul de bine partida, au şi condus cu 1-0, după care gazdele s-au desprins la 10-4 în minutul 16. Ştiinţa a avut o revenire spectaculoasă, apropiindu-se la 11-8 în minutul 24, Tadici a cerut time-out şi de aici totul s-a rupt.
După 17-11 la pauză, echipa gazdă s-a desprins încet dar sigur, ajungându-se în final la o umilitoare diferenţă de 18 goluri.
HC ZALĂU: Nichita, Cheţa – Czeczi (12), Holhoş (9), Coadălată (7), Molfea (3), Rob (2), Ţurcaş (2), Ailincăi (2), Viscreanu (2), Trif (1), Şomoi (1), Cârstoaica. Director tehnic: Gheorghe Tadici.
ŞTIINŢA BACĂU: Gârţu, Angheluţă – Chiper (6), Marin (5), Burghel (4), Niga (2), Amoagdei (1), Blejuşcă (1), Matei (1), Ivan (1), Cîlici (1), Ilişescu (1). Antrenor: Ion Arsene.

Celelalte rezultate ale etapei: Universitatea Reşiţa – HCM Buzău 26-23 (16-10), HCM Baia Mare – Rulmentul Braşov 30-27 (19-13), Oţelul Galaţi – HCM Roman 23-23 (11-13), Tomis Constanţa – Cetate Deva 25-19 (10-9) şi Rapid Bucureşti – Dunărea Brăila 33-41 (22-22). Partida Oltchim Rm. Vâlcea – U Jolidon Cluj se va desfăşura marţi, 13 aprilie, de la ora 18.00.