Două puncte chinuite: Ştiinţa MD Bacău – Minaur Baia Mare 32-31 (14-16)

Greu, foarte greu au intrat cele două puncte ale partidei de astăzi în contul echipei băcăuane. Iar dacă mai era cineva care-şi închipuia că va fi un meci uşor, debutul partidei i-a schimbat părerea. Asta fiindcă, după 10 minute de joc, oaspeţii conduceau cu un neverosimil 7-1!
Una din explicaţiile începuturilor din ce în ce mai greoaie de meci se regăseşte şi între buturile Ştiinţei: portarii noştri, mai ales Shota Tevzadze, îşi intră greu în mână.
De asemenea, e greu de înţeles cum de echipa băcăuană n-a fost în stare să-l anihileze decât pe final pe uriaşul Alexandru Stamate, despre care se ştia că e principala gură de foc a băimărenilor. În aceste condiţii, Minaur a condus 50 de minute şi, să fim obiectivi, ar fi meritat un rezultat de egalitate. Din fericire, nu l-au obţinut, fiindcă, în cele din urmă, experienţa superioară a formaţiei noastre şi-a spus cuvântul, dar parcă prea trăim periculos finalurile de meci.
Până la urmă, totul e bine când se termină cu bine şi handbaliştii băcăuani au părăsit arena în uralele publicului fiindcă, în fond, şi-au atins obiectivul, acela de a obţine victoria în faţa unui adversar care şi-a interpretat partitura aproape magistral.
Evoluţia scorului: 1-3 (min. 6), 3-8 (min. 12), 6-10 (min. 18), 10-14 (min. 26), 14-16 (pauză), 19-19 (min. 37), 22-22 (min. 44), 25-26 (min. 49), 28-26 (min. 52), 29-30 (min. 57), 32-31 (final).
ŞTIINŢA: Tevzadze (13 interv.), Tamaş – M. Bondar (10 goluri), Moskalenko (7), Iacob (6), Onyejekwe (3), Păunică (3), Gurkovsky (1), Prachar (1), Ghiţă (1), Iancu, Rotaru. Antrenori: Gabriel Armanu şi Otto Heel.
MINAUR: Irimuş (13 interv.), Viman – Stamate (12 goluri), Asoltanei (7), A. Popescu (5), Mihai (2), A. Bondar (2), Gavrilovic (1), Varady (2), Halmagyi, Vasile, Musteaţă, Buciuman, Fotonea. Antrenor: Ioan Crăciun.

Arbitri: Bogdan Stark şi Romeo Ştefan.
Celelalte rezultate ale etapei: UCM Reşiţa – HCM Constanţa 24-26, Poli Timişoara – CSM Satu Mare 27-21, HC Odorhei – Dinamo Bucureşti 33-31, CSU Suceava – Steaua Bucureşti 25-26 şi U Transilvania Cluj – SCM Rom Cri Braşov 36-29.

9 comentarii la „Două puncte chinuite: Ştiinţa MD Bacău – Minaur Baia Mare 32-31 (14-16)”

1. am o nelamurire,departe de mine gandul sa fiu ironic,dar se pun si interventiile de la incalzire pentru Shota ? ca daca asta a avut astzi 13 interventii in meci eu sant popa la tara…..

2. prieteni cu tot respectul dar OTTO HELL ar trebui sa-l lase pe GABI ARMANU sa munceasca el cu baietii si sa fie cel care sa ia masuri in timpul jocului . HAI STIINTA BACAU

3. Nu cred ca se pune asa problema,cineva sa „lucreze” pe altcineva,este exclus ! Nu cred ca poate face Armanu asa ceva,nu e pretabil…..

1. Am precizat foarte clar că nu voi tolera limbajul vulgar, ori ceea ce ţi-am cenzurat face parte exact din această categorie.