S-a terminat: Rulmentul Braşov – Ştiinţa Bacău 29-27 (14-16)

Deşi conduceau cu două goluri la pauză, handbalistele lui Ion Arsene au pierdut disputa cu una din principalele contracandidate la retrogradare şi nu mai au decât şanse teoretice de salvare.
După 12 minute în care s-a mers cap la cap, băcăuancele au luat conducerea, desprinzându-se şi la 6 goluri: 13-7 în minutul 21. Gazdele au revenit şi au redus din diferenţă, astfel încât la pauză Ştiinţa mai avea un avans de două goluri.
Din păcate, în cea de-a doua jumătate a partidei, elevele pregătite de Ion Arsene au început să greşească elementar, portarii au luat goluri din toate poziţiile iar Rulmentul conducea cu 21-18 în minutul 44. Cu toate acestea, oaspetele au reuşit să egaleze la 21, după care s-a mers umăr la umăr până la 27-27 în minutul 57, moment din care băcăuancele n-au mai înscris deloc şi au pierdut un meci pe care l-au avut în mână.
Marcatoare:
Rulmentul: Teodorescu (11), Cherăscu (5), Pătuleanu (4), Bratu (3), Abramiuc (3), Din (2) şi Simion (1).
Ştiinţa: Chiper (11), Burghelea (6), Vântu (3), Matei (3), Ivan (3), Marin (1).
Alte rezultate: HCM Buzău – U Jolidon Cluj 22-32 (8-13), Universitatea Reşiţa – HCM Baia Mare 25-31 (16-14), Tomis Constanţa – HC Zalău 27-18 (12-12), Oţelul Galaţi – Rapid CFR Bucureşti 30-31 (13-15). Cetate Deva – Dunărea Brăila se dispută de la ora 18.00, iar HCM Roman – Oltchim Rm. Vâlcea va avea loc miercuri, 24 februarie.

2 comentarii la „S-a terminat: Rulmentul Braşov – Ştiinţa Bacău 29-27 (14-16)”

1. Ce spui despre aceasta „evolutie”?
    Ion Arsene: Va fi foarte greu mai ales ca sunt de jucat multe etape intermediare. Din cate am vazut fetele sunt pregatite fizic, iar eu am toate sperantele ca vom face treaba.
    19.01.2010
    Ion Arsene “Pregătirea ne-a lăsat în ultima parte a meciului. 30.01.2010
    Conditia fizica precara a oaspetelor a continuat sa atarne mult in balanta, iar Brasovul a luat prima data conducerea in minutul 41 (19-18). SPORT365.RO 20.02.2010