S-au bătut singuri : ŞTIINŢA MD BACĂU – PANDURII TG. JIU 29-30 (13-13)

Echipa selecţionerului Vasile Stângă şi-a întrerupt seria rezultatelor nefavorabile tocmai la Bacău, acolo unde jucătorii gazdelor s-au întrecut în ratări, mai ales în finalul partidei. În pofida jocului mai puţin reuşit realizat astăzi, handbaliştii băcăuani se puteau salva pe final, dar au existat trei momente decisive care au decis, practic, soarta meciului:
1. Contraatacul ratat de Rareş Păunică în minutul 51, la 25-24, când Ştiinţa s-ar fi putut desprinde la două goluri.
2. Decizia neinspirată a băncii tehnice băcăuane de a-l trimite pe Ghiţă să execute o aruncare de la 7 metri, în minutul 55, la 26-27, tânărul inter al Ştiinţei fiind ghicit de Ciobanu.
3. Aruncarea de la 7 metri din finalul meciului, când tocmai Sandu Iacob a ales să trimită o boltă, apărată de acelaşi Ciobanu.
În rest, gorjenii n-au arătat mare lucru, bazându-se foarte mult pe acţiuni personale, 90% din atacurile poziţionale ale acestora fiind prelungite până la limita jocului pasiv.
Băcăuanii au ratat cât pentru trei meciuri, din toate poziţiile, culminând cu situaţiile din finalul meciului. Din păcate, Shota Tevzadze n-a fost în cea mai bună formă, mai ales în repriza a doua, când a primit destule goluri parabile, însă banca tehnică n-a reacţionat în niciun fel.
În ceea ce priveşte arbitrajul cuplului Bejenariu-Cârligeanu, acesta a fost contestat vehement de oaspeţi şi adevărul e că au fost momente când au încercat să împingă de la spate formaţia gazdă, fără folos, în final.
Una peste alta, Ştiinţa a pierdut o bătălie şi nicidecum războiul pentru poziţia a treia a clasamentului, iar băieţii noştri trebuie să se adune şi să arate o altă faţă duminică, în Challenge Cup.
Evoluţia scorului: 2-2 (min. 4), 3-4 (min. 10), 6-5 (min. 15), 8-9 (min. 20), 10-12 (min. 24), 13-13 (pauză), 14-18 (min. 35), 17-20 (min. 40), 21-21 (min. 47), 25-24 (min. 51), 26-28 (min. 56), 29-30 (final).
ŞTIINŢA: Tevzadze (12 intervenţii) – Moskalenko (9 goluri), Iacob (6), Bondar (6), Gurkovsky (6), Onyejekwe (2), Păunică, Prachar, Ghiţă, Iancu. Antrenori: Otto Heel şi Gabriel Armanu.
PANDURII: Dragomir (12 intervenţii), Ciobanu (2-ambele la 7 metri) – Apolzan (6), Giotoiu (5), Humberto (5), Criciotoiu (4), Kapular (3), Păiuş (3), Simovic (3), Truică (1), Enache, Filip, Kukrika. Antrenor: Vasile Stângă.

Spectatori: 1.500.
Arbitri: Gheorghe Bejenariu (Piteşti) şi Alin Cârligeanu (Bucureşti).

Un comentariu la „S-au bătut singuri : ŞTIINŢA MD BACĂU – PANDURII TG. JIU 29-30 (13-13)”