Cam aşa arată, la ora actuală, echipa feminină de handbal Ştiinţa Bacău, înfrântă fără drept de apel de ultima clasată din Liga Naţională. Despre meci, mai târziu într-o cronică de la faţa locului, în continuare aveţi evoluţia scorului aşa cum a fost prezentată live text pe bacaulsportiv.ro.

Meciul a început, băcăuancele au ratat deja o aruncare de la 7 metri.

Minutul 5, Rapid-Ştiinţa 3-1,

Minutul 8, Rapid – Ştiinţa 4-2,

Minutul 9, Rapid – Ştiinţa 6-3,

Minutul 11, Rapid – Ştiinţa 6-5,

Minutul 14, Rapid – Ştiinţa 9-5

Ştiinţa evoluează în formula: Bogdan – Amoagdei, Chiper, Vântu, Burghel, Marin, Ivan.

Scorul se datorează în primul rând ratărilor nepermise din tabăra oaspetelor.

Minutul 16, Rapid – Ştiinţa 10-7,

Minutul 17, Rapid – Ştiinţa 11-7,

Minutul 19, Rapid – Ştiinţa 13-8. Ştiinţa joacă acum în inferioritate numerică, a fost eliminată Amoagdei.

Înscrie Burghel, 13-9 pentru Rapid în minutul 21.

Minutul 22, Rapid – Ştiinţa 14-9. Gazdele înscriu de la 7 metri, e 15-9 în minutul 23.

Băcăuancele continuă să rateze exasperant, chiar şi în superioritate numerică, şi e 16-9 în minutul 26.

Minutul 28, Rapid – Ştiinţa 17-9.  Burghel ratează o aruncare de la 7 metri şi rămâne 17-9 la pauză.

Rapidul a fost echipa mai bună în prima repriză, în primul rând datorită unui joc foarte bun pe contraatac. Elevele Gabrielei Manea ratează din toate poziţiile şi se pare că le oferă gazdelor pe tavă prima victorie. Nu au fost probleme de arbitraj din partea cuplului Claudiu Belean –  Valentin Călina. Faza defensivă e un dezastru pentru echipa noastră.

Repriza a doua începe cu o ratare a formaţiei noastre, gazdele înscriu din 7 metri şi e 18-9 în minutul 32.

Minutul 34, Rapid – Ştiinţa 20-10.

Minutul 37, Rapid – Ştiinţa 22-12. Sunt probleme la una din porţi, care s-a dezmembrat, dar a fost reparată de organizatori.

Minutul 58, Rapid – Ştiinţa 32-20.

Rezultat final: Rapid CFR Bucureşti – Ştiinţa Bacău 32-23.

3 comentarii la „Handbal feminin, Liga Naţională: RAPID CFR BUCUREŞTI – ŞTIINŢA BACĂU 32-23 (17-9)”