FCM BACĂU – DELTA TULCEA 2-0 (1-0): Două trasoare pentru trei puncte

FCM Bacău a rezolvat cu brio ultima partidă din acest an, în faţa unui adversar deloc facil, în fapt o formaţie cu cea mai bună defensivă din Liga a II-a. N-a fost deloc simplu, dar băieţii au interpretat cu brio partitura imaginată de Ghiţă Poenaru, foarte inspirat în maniera de abordare a jocului cu tulcenii. Tehnicianul băcăuanilor a mizat pe „aria prudenţei”, a început cu un singur vârf, s-a betonat în defensivă după deschiderea scorului, a mutat oportun cu Dediu şi şi-a învins adversarul fără probleme.
La capătul tradiţionalului sfert de oră de tatonare, Marius Doboş a primit un balon la 25 de metri de poarta adversă şi a şutat precis, cu pământul, în dreapta lui Olteanu, deschizând scorul. Din păcate, Petrea s-a accidentat şi a părăsit terenul după doar 19 minute după care, în minutul 27, Poenaru a simţit primejdia şi a întărit apărarea cu Carnariu.

Deşi au cedat deliberat iniţiativa, băcăuanii au avut cele mai mari ocazii ale meciului, Ionuţ Radu irosind-o pe cea mai mare în minutul 61, când a lobat peste poartă singur cu portarul advers.
Scorul final a fost stabilit cu 12 minute înainte de final, după o recuperare a aceluiaşi Doboş, indiscutabil omul meciului, acesta l-a servit foarte bine pe nou-intratul Dediu, care a inventat o diagonală superbă, pecetluind soarta partidei.
A fost un joc bun al echipei noastre, încheiat cu o victorie meritată şi în afara oricărui dubiu. Tulcenii au predat perfect lecţia „cum să ataci în neştire fără să creezi pericol la poarta adversă”. Din păcate, o parte a suporterilor băcăuani s-au trezit peste noapte mari antrenori, i-au apostrofat în anumite momente pe fotbaliştii FCM-ului fără rost, dar au sfârşit prin a-i aplauda pe elevii lui Poe, care vor ierna la jumătatea clasamentului seriei I a Ligii a II-a. Măi oameni buni, sunteţi la Bacău, nu la Barcelona, zău aşa !

FCM BACĂU : Manea – Mihălăchioaie, Adăscăliţei, Spiridon, Dobârceanu – Tismănaru, Taban, Doboş, Petrea (min. 19 Cojocaru), I. Radu (min. 73 Dediu) – Vraciu (min. 27 Carnariu). Antrenor : Gheorghe Poenaru.
DELTA TULCEA : Olteanu – Peteleu, Grigorov, Mişălăricu, V. Creţu – N. Creţu (min. 46 Petean), Larie (min. 53 L. Ştefan), Pătraşcu, Horovei (min. 69 Mărginean) – Nanu, Borza. Antrenor: Constantin Gache.
Arbitră: Teodora Albon (Cluj-Napoca). Asistenţi: Bogdan Hârlab (Braşov) şi Lorant Szanto (Tg. Mureş). Observatori: Tudor Constantinescu (Bucureşti) şi Vasile Popa (Bistriţa).
Spectatori: circa 200.
Iată şi celelalte rezultate ale etapei a XVII-a din seria I a Ligii a II-a, precum şi clasamentul la jumătatea campionatului: Petrolul Ploieşti – Victoria Brăneşti 0-0, Sportul Studenţesc – Dunărea Giurgiu 3-0, FC Snagov – Concordia Chiajna 3-1, Săgeata Stejaru – Dunărea Galaţi 1-0, Dinamo II – CSM Rm. Sărat 0-0, Cetate Suceava – Tricolorul Breaza 2-2, FC Botoşani – Steaua II 0-1 şi Farul Constanţa – Gloria Buzău 3-1.

0 comentarii la „FCM BACĂU – DELTA TULCEA 2-0 (1-0): Două trasoare pentru trei puncte”

1. Excelenta prestatia radiofonica a colegului Horia Moraru la transmiterea meciului la Radio Iasi.