Fotbal, Liga a III-a: A VENIT VACANŢA

Doar Aerostar a izbutit să termine turul campionatului cu o victorie, la limită, e-adevărat, dar un succes care o ţine departe de zona nisipurilor mişcătoare ale seriei I din Liga a III-a. Victoria „aviatorilor” a venit greu, într-un final dramatic, printr-un penalty transformat în ultimul minut de Brăescu. Interesant e faptul că toate golurile partidei au fost marcate de băcăuani, doar că Dragotă (min. 19) şi Gândulescu (min. 89) au încurcat puţin porţile. Golurile victoriei gazdelor au fost înscrise de Brăescu (min. 60 şi 90-din 11 metri) şi Banu (min. 85, din penalty).
Celelalte două formaţii băcăuane au pierdut cu scoruri identice, 1-2, pe terenurile a două dintre fruntaşele clasamentului.
La Roman, Municipal Petrotub a condus-o cu 2-0 pe Pambac, goluri Vulpe şi Boghian, golul de onoare al oaspeţilor fiind marcat de Furtună.
Şi pe malul Dunării, gazdele de la CF Brăila au condus cu 2-0, prin punctele reuşite de Stăncioiu şi Bucă, FC Willy reducând din diferenţă în ultimul minut, prin Hurdubei.
Celelalte rezultate înregistrate astăzi: Ceahlăul II Piatra Neamţ – Politehnica II Iaşi 0-3, CSM Paşcani – Dunărea II Galaţi 1-0, CSM Focşani – CS Gura Humorului 2-0, CS Panciu – Politehnica Galaţi 4-0. Oţelul II Galaţi a stat, deoarece Şcoala de Fotbal Rădăuţi s-a retras din campionat. Ierarhia finală a turului de campionat va fi finalizată abia mâine, după disputarea partidei Cetatea Tg. Neamţ – Sporting Club II Vaslui.