Volei / Calificare de senzație a Științei Bacău în sferturile de finală ale Cupei CEV

Performanță de excepție a voleibalistelor de la Știința Bacău în Cupa CEV. Echipa pregătită de profesorul Florin Grapă a reușit să se califice în sferturile de finală ale competiției, după ce a câștigat în deplasare, în trei seturi, returul cu echipa olandeză Sliedrecht Sport. Primele două seturi au avut un aspect identic, echipele merg aproape cap la cap până la punctul 20, după care băcăuancele au fost mai precise pe final, îndeosebi la serviciu. Gazdele au început mai bine setul al treilea, când au condus cu 10-5, scor la care Florin Grapă și-a epuizat cel de-al doilea time-out. Știința a revenit și a condus cu 16-14, olandezele au întors și au avut 21-19, însă băcăuancele au avut din nou un final de set pe magic, iar căpitanul echipei și cea mai bună jucătoare a partidei, Denisa Rogojinaru, a reușit punctul victoriei și al calificării. În tur, Știința câștigase la Bacău cu 3-2. În sferturile de finală, ”studentele” vor întâlni pe câștigătoarea dublei dintre VK UP Olomouc (Cehia) și Asterix Beveren (Belgia), primul meci la Bacău, pe 5-7 februarie.

Sliedrecht Sport – Știința Bacău 0:3 (20-25, 21-25, 22-25)

Știința: Kapelovies 3 puncte (Guncheva 1), Rogojinaru 17, Cazacu 12, Koleva 9, Faleș 9, Otasevic 9, Monova – libero. Antrenori: Florin Grapă și Aurel Cazacu.