Fotbal, Liga a II-a / Metaloglobus București – Aerostar Bacău 1-1 (1-1)

”Aviatorii” au recuperat sâmbătă doar unul din cele trei puncte pierdute pe teren propriu în runda inaugurală a eșalonului secund. Băcăuanii au terminat la egalitate pe terenul celor de la Metaloglobus București, după ce au deschis scorul în minutul 22. Atunci, Hurdubei a punctat cu un șut de la marginea careului mare, după o respingere a fundașilor adverși. Gazdele au egalat în minutul 38, după o lovitură liberă, pentru ca, în minutul 44, ”aviatorul” Buhăcianu să rateze ocazia meciului, șutând în portar de la 6 metri. Important este că gruparea băcăuană a spart gheața în privința punctelor, mai ales că, în etapa viitoare, o așteaptă un meci de foc acasă, cu Chindia Târgoviște. Interesantă este și postarea clubului bucureștean pe propria pagină de Facebook: ”Astăzi am luat un punct acasă împotriva unei echipe bune şi începem pregătirea pentru duelul cu FC Argeş de săptămâna viitoare. Felicitări băieților pentru munca depusă, felicitări adversarilor pentru fotbalul practicat!”

Aerostar a evoluat în formula: Hărăguță – Mihălăchioae, Al. Ichim, Florescu, Chirilescu (min. 81 B. Ardei) – Roșca, Chirilă, Fl. Istrate (min. 78 Pavel), Hurdubei (min. 71 Căinari) – Vraciu, Buhăcianu.

”Am făcut din nou un meci bun, pe care l-am dominat aproape în totalitate. Din păcate, am avut din nou probleme la finalizare și am ratat cel puțin două ocazii uriașe, una singur cu portarul, din 6 metri. Chiar dacă eu consider că meritam victoria, e bine că nu am pierdut, cum s-a întâmplat etapa trecută, fiindcă o a doua înfrângere ar fi apăsat greu asupra echipei.” Cristian Popovici

Celelalte partide ale etapei a doua: CS Balotești – Petrolul Ploiești 0-3, Academica Clinceni – Daco-Getica București 5-0, ACS Energeticianul – ASU Politehnica Timișoara 2-1, Luceafărul Oradea – Ripensia Timișoara 2-2, Sportul Snagov – CS Mioveni 2-0, UTA Arad – Farul Constanța 4-2, Pandurii Tg. Jiu – FC Argeș 1-1, ACS Poli Timișoara – Dacia Unirea Brăila 2-2 și Chindia Târgoviște – ”U” Cluj (luni, ora 18).