Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – Danubius Călărași 29-18 (15-8)

De Ziua Unirii Principatelor, handbalistele de la Știința Bacău au obținut o victorie clară în fața uneia dintre codașele seriei. De altfel, din cele 10 handbaliste deplasate de Danubius Călărași la Bacău, 8 au fost junioare, iar 2 născute în 1997. Cu toate acestea, ”studentele” au început greu, chiar foarte greu partida, înscriind primul gol abia în minutul 8. Băcăuancele au luat conducerea pentru prima dată în minutul 15 (4-3) și s-au desprins decisiv (11-4) după 6 goluri consecutive înscrise între minutele 17 și 24. MVP-urile partidei au fost portarul Diana Uricaru și golgetera partidei, Ionela Ciobanu. Știința Bacău a acumulat 24 de puncte și ocupă momentan locul 7, urmând să joace sâmbătă la Tulcea, cu CSS din localitate.

Știința: Diana Uricaru, Bianca Patriche, Diana Ivanov – Ionela Ciobanu 9 goluri, Crina Croitoriu 5, Laura Verșescu 4, Iuliana Faig 3, Ana-Maria Lungu 2, Georgiana Cășeriu 2, Mădălina Aholtoae 2, Denisa Andrieș 1, Ramona Tală 1, Monica Iștoc, Diana Onofrei, Anca Grigoriu. Antrenori: Constantin Hornea, Costel Oprea.

Danubius: Alexandra Popescu – Adriana Sbingheci 6, Ioana Toader 5, Carmen Gavrilă 3, Roxana Stan 2, Cristina Moraru 1, Alew Aboulgani 1, Alina Sbingheci, Valentina Toader, Ana Maria Florea. Antrenor: Cristian Gavrilă.