Handbal, juniori I / CSSM Bacău – LPS Suceava 31-29 (13-10)

Prima etapă a celui de-al turneu de sală din campionatul handbaliștilor juniori I, seria A, a programat derby-ul dintre CSSM Bacău și LPS Suceava, adică locul 2 versus locul 1. Sucevenii, cu 5 juniori II în lot, au condus în primele 15 minute, după care băcăuanii au trecut la cârma jocului, cu 4 goluri consecutive înscrise între minutele 19 și 23. Gazdele au început foarte bine repriza secundă, alte 4 goluri consecutive, marcate de Iștoc și Iordachi, ducându-i la 7 lungimi avans (18-11, min. 34). Sucevenii au plătit tribut lipsei unui pivot de meserie, dar și preocupării exagerate a tandemului Bernicu – Lăzurcă de a comenta arbitrajul, fără probleme în acest joc. Chiar dacă oaspeții s-au apropiat amenințător (24-26, min. 50), valoarea lui Andrei Drăgan a făcut ca băcăuanii să le administreze sucevenilor prima înfrângere a sezonului. După ce am văzut vineri seara, e foarte probabil ca ambele formații să se numere printre calificatele la turneul final al campionatului.

Bacău: Cozma, Crăciunescu – Drăgan 8 goluri, Iordachi 6, Brăescu 5, Gherasim 4, Costea 4, Iștoc 3, Dragomir 1, Marcu, Stănică, Totoi, Vamanu, Păscălin. Antrenori: Gabriel Armanu și Gabriela Manea.

Suceava: Moglan, Mihăescu – Logofătu 7, A. Cozorici 5, Muntean 5, Lăzurcă 5, Pintilei 4, O. Cozorici 3, Vizitiu, Chirilă, Oargă, Lazoreac, Niculică. Antrenor: Răzvan Bernicu.