Volei feminin, Cupa României / Știința Bacău – CS ”U” NTT Data Cluj 3:0 (9, 18, 18)

Știința Bacău s-a impus cu un previzibil 3-0 în prima manșă a sferturilor Cupei României la volei feminin. După un prim set adjudecat categoric de băcăuance, ardelencele au început mai bine setul secund, însă gazdele au revenit pe serviciul foarte bun al coordonatoarei Alice Kapelovies. În setul al treilea, Știința a punctat de 16 ori cu atacul și de 4 ori cu blocajul, partida fiind închisă de un atac în urcare al Iulianei Matache. Manșa a doua va avea loc tot în Bacău, joi, de la ora 15.30.

Știința: Ciocian 3 puncte, Rogojinaru 14, Sipoș 9, Faleș 5, Lupa 11, Cazacu 9, Albu – libero. Au mai jucat: Kapelovies 3, Berdilă 1, Matache 1, Radu. Antrenor: Florin Grapă.

U Cluj: Miclea 3, Bucur 7, Dârnescu 6, Vodă 3, Stanciu 8, Ariton 7, Pamfil – libero. Au mai jucat: Bara 3, Tarța, Podină – libero. Antrenor: Ciprian Dârnescu.