Volei, Divizia Cadeți / CSS Bacău – LPS Suceava 3:2 (22, 24, -20, -15, 15)

Voleibaliștii cadeți pregătiți de Eusebiu Țurcanu au debutat cu dreptul în noua ediție de campionat. Băcăuanii s-au impus în tie-break în fața celor de la LPS Suceava, la capătul unui joc spectaculos și dramatic, încheiat în prelungirile tie-break-ului. CSS Bacău a avut o evoluție foarte bună în primele două seturi, pe care le-a și câștigat, apoi a avut 18-14 în setul trei, după care a urmat o cădere care le-a facilitat sucevenilor egalarea. Împinsă de la spate de un public frenetic, echipa băcăuană a obținut, în cele din urmă, victoria într-un tie-break nerecomandat cardiacilor, gazdele având 14-12, după care oaspeții au avut minge de meci la 14-15. Victorie meritată a gazdelor, cu Bogdan Prisacaru principal realizator, în fața unei echipe al cărei antrenor a mizat pe proteste la adresa arbitrajului, când lucrurile au mers prost. Din păcate, pe alocuri i-a mers, ”brigada” ciupindu-i în câteva rânduri pe tinerii băcăuani.

CSS Bacău a evoluat în alcătuirea: Rareș Bibire, Alexandru Raba, Vlad Olăeriu, Bogdan Prisacaru, Tudor Munteanu (Teodor Mancaș), Cosmin Gherman, Ștefan Văduva – libero. Antrenori: Eusebiu Țurcanu și Ionuț Vasluianu.