Volei masculin, Divizia A1 / U Cluj – Știința Bacău 3:0 (25, 28, 20)

După două victorii în sezonul regulat în fața celor de la ”U”, voleibaliștii de la Știința Bacău au pierdut miercuri, la Cluj-Napoca, în etapa a doua a play-out-ului. Băcăuanii au pierdut primele două seturi în prelungiri, după ce, în primul, au condus cu 19-14 și au avut o minge de set (24-23), iar în al doilea au salvat 5 mingi de set. În setul al treilea, oaspeții au început în trombă, au condus cu 5-0 și 10-7, gazdele au egalat la 14 și la 16, după care au punctat de 4 ori consecutiv, avantaj ce s-a dovedit decisiv.

Băcăuanii rămân pe locul 9, cu 25 de puncte, iar sâmbătă, de la ora 19, vor evolua, pe teren propriu, împotriva ocupantei locului 7, Știința Explorări Baia Mare. În partida de la Cluj-Napoca, Știința a evoluat în formula: Ivkovic, Csoma (Ivankovic, Purice), Cimili (Voinea), Marinca (Todoruț, Tîrcavu), Someșan, Vițelaru, Ghimeș – libero. Antrenori: Corneliu Păduraru, Eusebiu Țurcanu.