Handbal masculin, Divizia A / CSSM Bacău – CSM 2 București 30-28 (15-11)

cssm-bacau-lps-csm-botosani-3Handbaliștii de la CS Știința Municipal Bacău au încheiat anul 2016 cu o victorie, a șasea consecutivă în campionat. Elevii profesorului Gabriel Armanu s-au impus în fața ”satelitului” vicecampioanei CSM București, după un meci nici prea-prea, nici foarte-foarte. Deși au condus în permanență pe tabela de marcaj, băcăuanii n-au fost siguri de victorie decât în ultimul minut. Omul meciului a fost tânărul portar Eugen Crăciunescu, nu numai datorită intervențiilor spectaculoase, dar și datorită golului important înscris în minutul 50. Partida a avut și ”omul negru”, în persoana lui Octavian Bizău, care a văzut direct cartonașul roșu după o lovitură cu cotul. Bizău nu e la prima ispravă, el fiind cel care a spart câteva nasuri la un turneu final de juniori, acum 3 ani, tot în Bacău. CSSM Bacău încheie turul pe locul al treilea, campionatul urmând să se reia pe 18 februarie. Până atunci, patru dintre jucătorii băcăuani (Broască, Dumitriu, Hanțaru și Gal) vor participa cu lotul național de tineret la un cantonament de pregătire la Barcelona, în perioada 18-23 decembrie.

CSSM Bacău: Freiwald (10 interv.), Crăciunescu (9 interv., 1 gol), Bobeică – Gal (7 goluri/16 aruncări), Cotinghiu (5/7), Broască (5/9), Atănăsoaei (4/6), Juverdianu (3/5), Dumitriu (2/2), A. Drăgan (2/3), Ionescu (1/1), Hanțaru (0/3). Antrenor: Gabriel Armanu.

CSMB: Baciu (15 interv.), Merlă – Dascălu (7/13), Voicu (5/7), Aungurenci (5/5), Becheru (4/5), Bizău (3/14), Alexandru (2/7), Buzuloiu (1/2), Iozu (1/1). Antrenor: Daniel Anca.