Volei masculin, Divizia A1 / Știința Bacău – Volei Municipal Zalău 0:3 (-23, -19, -14)

stiinta-bacau-vm-zalauPentru voleibaliștii de la Știința Bacău, returul a început cu un joc în fața liderei campionatului, primul din seria de patru cu primele clasate. Ardelenii au obținut o victorie scontată, în trei seturi, însă echipa băcăuană a avut destule momente în care s-a ridicat la nivelul adversarei. În cele din urmă, diferența a fost făcută de valoarea individuală a unor jucători ca Linz, Gontariu sau Valkiers, dar și de numeroasele erori în preluarea serviciului comise de băcăuani. În tabăra băcăuană, este notat o nouă evoluție foarte bună a lui Ștefan Someșan, dar și vizibila scădere de formă a lui Krisztian Csoma.

Băcăuanii au avut un început de meci foarte bun și, după ce au fost conduși cu 6-8 și 15-16, au revenit și au lăsat impresia că pot câștiga primul set. La 23-20 pentru Știința, însă, preluarea gazdelor a tremurat serios pe serviciile foarte bune ale cehului Linz, iar vicecampionii au punctat de 5 ori consecutiv. Setul al doilea a fost echilibrat până la 13-13, după care ardelenii s-au desprins tot datorită serviciului, de data aceasta al coordonatorului Valkiers. În ultimul set echilibrul s-a menținut doar până la primul time-out tehnic, după care oaspeții au închis jocul cu atacurile necruțătoare ale tandemului Linz-Gontariu.

Știința (3 puncte din serviciu, 33 atac, 5 blocaje, 15 erori adversar; 9 servicii greșite): Ivkovic 3 puncte, Csoma 8, Marinca 3, Voinea 1, Someșan 15, Vițelaru 6, Ghimeș – libero. Au mai jucat: Purice 2, Sărăcuțu 3, Tîrcavu, Cazacu, Lazăr. Antrenori: Corneliu Păduraru, Eusebiu Țurcanu.

VM Zalău (5 puncte din serviciu, 46 atac, 9 blocaje, 15 erori adversar; 6 servicii greșite): Valkiers 3, Gontariu 19, Rudnytsky 9, Mihalcea 6, Linz 21, Dal Bosco 1, Feher – libero. A mai jucat Tarța 2. Antrenori: Marian Constantin, Bogdan Nicolae.

Celelalte partide ale etapei a XII-a: Volei Club Caransebeș – Tricolorul Ploiești 3:1 (-20, 28, 21, 19), U Cluj – Unirea Dej 0:3 (-20, -17, -11), VCM LPS Piatra Neamț – Steaua București 0:3 (-20, -17, -12), SCMU Craiova – Știința Explorări Baia Mare (duminică, ora 15), CSM București – Arcada Galați (luni, ora 18).

Etapa a XIII-a (16-17 decembrie): Steaua București – Știința Bacău, U Cluj – SCMU Craiova, Unirea Dej – CSM București, Arcada Galați – Volei Club Caransebeș, Tricolorul Ploiești – VCM LPS Piatra Neamț (25 ianuarie) și Volei Municipal Zalău – Știința Explorări Baia Mare.