Volei feminin, Divizia A1 / Știința Bacău – Unic Piatra Neamț 3:1 (13, 16, -19, 20)

stiinta-bacau-unic-piatra-neamtȘtiința Bacău a obținut a patra victorie pe teren propriu în acest campionat și a treia cu 3-1. După două seturi fără istoric, adjudecate la pas de echipa băcăuană, voleibalistele pregătite de Florin Grapă au crezut, probabil, că partida s-a încheiat, iar nemțencele le-au taxat și au luat setul al treilea. Mai mult, Unicul a început bine și setul patru, conducând la un moment dat cu 11-9. Lăsată pe bancă la începutul parțialului al patrulea, din cauza evoluției slabe din precedentul set, muntenegreanca Perovic a fost retrimisă în teren de Florin Grapă, iar Nikoleta a servit trei ași, a atacat necruțător din linia a doua, iar Știința a punctat de 7 ori consecutiv. Oaspetele s-au mai apropiat o dată periculos, la 16-17, însă ”studentele” s-au desprins la 22-18 după două blocaje ale Georgianei Faleș și au câștigat apoi setul la 20.

Având în vedere ce s-a întâmplat în ultimele două seturi, am putea spune că a fost o victorie chinuită. După primele două seturi, de prefigura o victorie normală, cu 3-0, dar la 2-0 echipa noastră a oprit motoarele. Au crezut că e gata, că adversarele nu vor mai juca, deși le-am atras atenția după setul al doilea că între noi și Piatra a existat mereu o rivalitate. Dar, de aceea e frumos voleiul și vine lumea la sală. Îmi doresc să jucăm bine la Blaj și să avem parte de un arbitraj bun, eu cred că fetele noastre vor juca mai bine pe terenul campioanei decât au făcut-o azi. Florin Grapă

Știința (13 puncte din serviciu, 43 atac, 10 blocaje, 28 erori adversar, 14 servicii greșite): Zburova 1 punct, Perovic 23, Cazacu 12, Rogojinaru 10, Zarkova 10, Faleș 7, Albu – libero. Au mai jucat: Miclea, Radu 1, Bălțatu 1, Otasevic 1, Manu – libero. Antrenori: Florin Grapă, Aurel Cazacu, Rareș Puni.

Unic (3 puncte din serviciu, 39 atac, 5 blocaje, 27 erori adversar, 9 servicii greșite): Pintea 2 puncte, Buz 9, Hambele 17, Lăpușneanu 10, Bobi 5, Dancu 4, Ciucu – libero. A mai jucat Andreica. Antrenori: Rareș Gavril, Mihaela Voivod.

Celelalte rezultate ale etapei a VII-a: SCMU Craiova – Dinamo București 0:3 (-22, -20, -12), SCM Pitești – CSM Lugoj 3:0 (19, 21, 21), Penicilina Iași – Volei Alba-Blaj 0:3 (-13, -14, -16), CSU Medicina Tg. Mureș – CSM București 0:3 (-20, -12, -15) și CSU Galați – CSM Târgoviște 0:3 (-10, -16, -12).

Clasament: 1. Blaj 20p, 2. Târgoviște 18p, 3. CSM București 16p, 4. Știința Bacău 16p, 5. Dinamo 15p, 6. Unic 10p, 7. Pitești 9p, 8. Lugoj 7p, 9. Medicina 6p, 10. Penicilina 6p, 11. Galați 3p, 12. Craiova 0p.

Etapa a VIII-a (19-20 noiembrie): Volei Alba-Blaj – Știința Bacău, Dinamo București – CSM Târgoviște, CSM București – CSU Galați, Unic Piatra Neamț – CSU Medicina Tg. Mureș, CSM Lugoj – Penicilina Iași și SCMU Craiova – SCM Pitești.