Volei masculin, Divizia A1 / Unirea Dej – Știința Bacău 3:2 (-22, 20, -30, 26, 8)

stiinta-bacau-arcada-galati-8Voleibaliștii de la Știința Bacău au cucerit miercuri seara, la Dej, primul punct din campionat, însă n-a lipsit mult ca ei să câștige pe terenul ardelenilor. Cu maghiarul Csoma revenit după accidentare, băcăuanii și-au adjudecat primul set la 22, după care gazdele au egalat situația la seturi. Următoarele două parțiale s-au decis în prelungiri. Știința a preluat conducerea la seturi, după ce a salvat 7 mingi de set ale gazdelor. În setul al patrulea, ”studenții” au condus cu 22-19, apoi, la 23-21 pentru băcăuani, la un atac în fileu al gazdelor, arbitrul băimărean Dinu Olăhuț a dat punctul ardelenilor, pentru că fileul ar fi fost atins de blocajul băcăuan, fază urmată de proteste vehemente. Cu toate acestea, oaspeții au avut trei mingi de meci (24-23, 25-24 și 26-25), însă au pierdut setul la 26. În tie-break, echipa gazdă a pornit ca din tun, conducând cu 8-1,   după care s-a impus cu 15-8. Știința Bacău a evoluat în formula: Ivkovic, Csoma, Cimili, Voinea, Someșan, Vițelaru, Ghimeș – libero. Au mai jucat: Marinca, Purice, Sărăcuțu, Tîrcavu. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu. Cu punctul cucerit la Dej, echipa băcăuană părăsește ultimul loc, pe care a trecut VCM LPS Piatra Neamț.

Celelalte rezultate ale etapei a V-a: Steaua București – SCMU Craiova 3:1 (-30, 18, 22, 19), Tricolorul Ploiești – Volei Municipal Zalău 3:2 (23, -23, -23, 23, 14), Arcada Galați – Știința Explorări Baia Mare 3:1 (24, 19, -23, 22), U Cluj – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (21, 13, 23) și CSM București – Volei Club Caransebeș 3:1 (20, 17, -19, 22). În clasament, conduce Tricolorul Ploiești (14 puncte), urmată de Arcada Galați și Steaua București (ambele cu câte 13 puncte).

Etapa a VI-a (5 noiembrie): Știința Bacău – U Cluj (ora 17), SCMU Craiova – Volei Club Caransebeș, VCM LPS Piatra Neamț – CSM București, Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej, Volei Municipal Zalău – Arcada Galați și Steaua București – Tricolorul Ploiești.