Handbal, juniori / O victorie și o înfrângere cu LPS Iași

cssm-bacau-lps-iasi-8Sala ”Orizont” a găzduit duminică două dispute handbalistice între Bacău și Iași. Prima partidă a fost din întrecerea junioarelor II, CSS Bacău primind vizita celor de la LPS Iași. După o primă repriză pe care au încheiat-o cu trei goluri avans, elevele profesorului Ioan Arsene au fost egalate în minutul 31, pierzând în final fără drept de apel. A fost a doua înfrângere a echipei băcăuane, după 18-25 la Buhuși, în prima etapă. LPS Iași s-a impus cu 29-22 (11-14), CSS Bacău evoluând în alcătuirea: Valentina Calara, Ana-Georgiana Bodea – Ramona Tala 9 goluri, Ioana Ghinea 4, Lidia Butnărașu 4, Diana Mândru 2, Ioana Bulai 1, Crina Chițigoi 1, Ioana Iacob 1, Brândușa Spoială, Minodora Camară, Diana Prențu.

În cel de-al doilea meci al zilei, în întrecerea juniorilor I, campioana CSSM Bacău (prima echipă, fiindcă gruparea băcăuană a înscris două formații la această categorie de vârstă) a trecut fără probleme de LPS Iași. Echipa pregătită de Gabriel Armanu a câștigat cu 35-26 (20-11), în formula: Vlăduț Rusu, Cosmin Cozma, Eugen Crăciunescu – Maxim Oancea 6 goluri, Ionuț Broască 5, Bogdan Doboș 4, Alexandru Ionescu 4, Răzvan Totir 4, Dragoș Hanțaru 3, Răzvan Drăgan 2, Cătălin Brăescu 2, Răzvan Dodiță 2, Rareș Chiriac 2, Ștefan Gherasim 1, Ionuț Atănăsoaei, Dragoș Pascalin. În prima etapă, CSSM 1 trecuse de CSSM 2 cu 48-41.

Tot duminică, în runda a doua a campionatului juniorilor III, CSSM Bacău (antrenor Valeriu Rugină) a învins, în deplasare, pe CSS Tecuci cu 40-18 (23-5), în alcătuirea: Aki Marinescu, Marian Enculesei – Andrei Farcaș 8 goluri, Răzvan Frînghiu 7, Darius Bran 7, Robert Cojocaru 7, Eduard Ichim 4, Alin Andrei 3, Vlad Bălan 2, Robert Asavastei 2, Darius Feldeș, Ștefan Armanu, George Dinu, Vlăduț Obreja. Este a doua victorie a băcăuanilor, după 38-16 în prima etapă cu Școala nr. 3 Adjud.