Handbal masculin / Care sunt posibilii adversari ai celor de la CSSM Bacău la baraj

CSSM Bacau - HC Dobrogea Sud 23Campionatul Diviziei A de handbal masculin s-a încheiat sâmbătă, la fel și Liga Națională. Ultima etapă din primul eșalon a adus o surpriză, CSM Focșani salvându-se de la retrogradarea directă după ce a câștigat la Târgu Jiu, rezultat care a trimis-o pe CSM Ploiești în Divizia A. Așadar, vrâncenii vor participa la baraj împreună cu Minaur Baia Mare. Maramureșenii au terminat la egalitate de puncte cu Energia Tg. Jiu și HC Vaslui, dar sunt pe ultima poziție într-un clasament al meciurilor din play-out dintre cele 3 echipe. În seria B a eșalonului secund, CSM Oradea a terminat pe locul al doilea, iar CSM Satu Mare pe poziția a treia.

Cu alte cuvinte, CS Știința Municipal Bacău va întâlni săptămâna viitoare, la Brașov, pe CSM Satu Mare și pe CSM Focșani sau Minaur Baia Mare, tragerea la sorți urmând să aibă loc luni, 23 mai. La turneul de baraj (26-29 mai) vor mai participa CSU Suceava și CSM Oradea.