Fotbal, Liga a II-a / Academica Clinceni – Sport Club Bacău 1-5 (1-1)

SC Bacau - Academica Clinceni 61Plecați la Clinceni în dimineața meciului, ajunși la destinație târziu din cauza unei pene a autocarului, fotbaliștii băcăuani au dat recital miercuri după-amiază. Echipa pregătită de Cristi Popovici, care a folosit mai mulți jucători ce evoluaseră mai puțin de-a lungul campionatului, a câștigat de o manieră categorică, după ce a fost condusă cu 1-0, prin golul lui Phan Huy din min. 16. Doar un minut după aceea, Grumezescu a egalat printr-un lob peste portarul Iancu, iar la pauză a fost 1-1.

După pauză a fost avalanșă de goluri la poarta gazdelor, băcăuanii înscriind de patru ori, prin Dumitriu, Nemțanu, Vraciu și Gheorghiu. Echipa de start trimisă de Cristi Popovici a fost: Ureche – Masella, Ursu, Belecciu – Mihălăchioae, Adăscăliței, Dumitriu, Giurgiu – Grumezescu, Nemțanu, Drugă. Cu acest rezultat, Sport Club Bacău urcă pe locul 4, cu 29 de puncte, la 2 puncte de ocupanta locului 3, Dacia Unirea Brăila, pe terenul căreia va juca sâmbătă.