CSS Bacău a debutat cu victorie la turneul final al Diviziei Speranțe

CSS Bacau Sperante

Campioana Diviziei de Minivolei din sezonul precedent, CSS Bacău, participă, începând de miercuri, la turneul final al Diviziei Speranțe, care are loc la Brașov. Repartizate în seria I, tinerele voleibaliste băcăuance au debutat cu dreptul, învingând echipa gazdă, ACS Juvenil Nicolae Titulescu Brașov, cu 3:1 (25-15, 25-16, 15-25, 25-21). Din păcate, meciul a fost umbrit de o ieșire huliganică a președintelui brașovean Viorel Raicu, care, în primul set (scorul era 16-3 pentru CSS Bacău) a sărit efectiv la bătaie la susținătorii echipei oaspete. De altfel, partida a și fost întreruptă circa 10 minute. Din fericire, băcăuancele nu s-au pierdut cu firea, și-au văzut de joc și au obținut un succes important. Echipa pregătită de profesorii Dumitru Matanie și Traian Șnel a evoluat în alcătuirea: Iulia Matanie, Neidi Enache, Nicola Juncu, Alexandra Adragăi, Denisa Sava, Mădălina Airoaie. Au mai jucat: Bianca Dodan, Ioana Bunea, Bianca Popa, Carina Năstasă și Maria Bahrim.

Joi după-amiază, CSS Bacău o va întâlni pe CSS Târgoviște, formație care a pierdut în primul meci, 0-3 cu LPS Cluj. În seria a II-a, CSS 5 București – Dinamo București 3-1 și Agroland Timișoara – CSS Lugoj 3-2.