Fotbal pe apă / Sport Club Bacău – Academica Clinceni 2-2 (0-2)

SC Bacau - Academica Clinceni 1Programat la o oră total nepotrivită pentru mijlocul săptămânii (și ne mai plângem că nu vine lumea…), meciul dintre SC Bacău și Academica Clinceni a fost viciat de suprafața de joc, îmbibată de apă. În aceste condiții, care au făcut imposibilă orice tentativă de construcție, era evident că partida va fi decisă de eventualele greșeli personale și de condiția fizică și așa a și fost.

Prima repriză le-a aparținut oaspeților, care au înscris de două ori, ca urmare a unor erori comise de fundașii băcăuani. Mai întâi, în minutul 26, Giurgiu a fost depășit cu mare ușurință de Vențer, acesta a centrat din aripa dreaptă în fața porții, de unde Antohi a înscris cu capul. S-a făcut 0-2 în minutul 39, atunci când Neagu a înscris din mijlocul careului băcăuan, după o respingere greșită a lui Ursu. Gazdele nu au contat în fața porții adverse până în minutul 62, atunci când, în urma unui corner, Masella a ratat incredibil din 6 metri. Trei minute mai târziu, Marinescu a respins de sub bară șutul lui Adăscăliței, din lovitură liberă de la 25 de metri.

În minutul 72, băcăuanii au primit penalty, în urma unei faze contestate (nejustificat) de ilfoveni. Vraciu, talonat de Nițu, a scăpat singur cu Marinescu, portarul oaspeților a ieșit și a respins, mingea a ajuns la Grumezescu, iar atacantul gazdelor a fost busculat de Patriche, arbitrul Ionașcu indicând punctul cu var. În urma contactului cu coechipierul Nițu, goalkeeper-ul formației oaspete s-a ales cu o fisură la brațul drept, fiind transportat cu ambulanța la spital.

După 4 minute de întrerupere, Vraciu a transformat cu fentă lovitura de la 11 metri. Șase minute mai târziu, același Vraciu a preluat excelent dintre Lung și Nițu, a pătruns în careu și l-a învins pentru a doua oară pe Iancu. Băcăuanii au luat apoi cu asalt poarta ilfovenilor, ratând nu mai puțin de 4 ocazii uriașe: Iancu a respins de la rădăcina barei șutul lui Nemțanu (min. 83); Grumezescu a fost blocat în ultimul moment la 4 metri de poarta adversă (min. 85); Vențer a scos de pe linia porții balonul trimis cu capul de Ursu (min. 90); Iancu a respins de la vinclu șutul lui Dumitriu (min. 90+1).

Pe final, Cristi Popovici a încercat să forțeze victoria trimițându-l pe longilinul Belecciu vârf, dar ultima ocazie a meciului le-a aparținut oaspeților, în cel de-al cincilea minut de prelungiri, când Ureche a respins cu piciorul, de lângă bară, șutul lui Liviu Ganea.

SC Bacău: Ureche – Mihălăchioae, Burcă (48 Masella), Ursu, Giurgiu – Corban (70 Nemțanu), Adăscăliței, Dumitriu, Drugă – Vraciu, Grumezescu (90+3 Belecciu). Antrenor: Cristian Popovici.

Clinceni: Marinescu (76 H. Iancu) – Dobrosavlevici, A. Nițu, D. Lung, Fl. Ștefan – Vențer, Patriche-Nichita, Al. Neagu, Cr. Matei (70 Pham-Huy) – Kuku (88 L. Ganea), Antohi. Antrenor: Mugur Bolohan.

Arbitru: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău). Asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi – DB) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga – DB).

SC Bacău rămâne pe locul 4, cu 22 de puncte, la 2 puncte de locul 3. Partidele Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila și Rapid București – Farul Constanța se dispută joi.

7 comentarii la „Fotbal pe apă / Sport Club Bacău – Academica Clinceni 2-2 (0-2)”

1. Bacaul, cu vechime mare in fotbalul ligii 1, daca are un asemenea stadion, nu mai avem nimic de spus. Teren de liga 4 sau liga 5. Nu stiu cu cat ar fi mai bun cel de la Aerostar, dar nu e treaba mea. Teren foarte bun pentru simulari. Cine se complace cu situatia asta ? In rest, nu e ce comenta. Multa rusine. Foarte multa…