Volei masculin, Divizia A2 / Fără surprize în prima zi a turneului de la Bacău

Stiinta Bacau - Rapid Bucuresti 3

Prima zi a turneului contând pentru etapa a II-a a play-off-ului seriei Est a adus două victorii scurte pentru favoritele Știința Bacău și Steaua București. În primul meci al zilei, bucureștenii au învins CSM Suceava cu 3:0 (17, 24, 18), sucevenii punând probleme doar în setul secund, când au condus cu 18-11. Steliștii au revenit și au câștigat setul în prelungiri, datorită serviciilor devastatoare ale lui Tobosi.

Steaua: Radu Tobosi, George Carpen, Alexandru Borcos, Mihai Criste, Paul Crăciun, Sergiu Marinca, Ciprian Tofan – libero. Au mai jucat: Alin Dumitru, Carol Radu, Cătălin Grădinaru și Gabriel Kis. Antrenori: Răzvan Roșu și George Grigorie.

Suceava: Andrei Sasu, Marius Gontariu, Vlăduț Mihuț, Alin Moldovan, Andrei Giurcă, Robert Petraru, Tudor Orășanu – libero. Au mai jucat Dan Lupuleasa și Lucian Huțuleac. Antrenor: Victor Pancu.

În cel de-al doilea meci, Știința Bacău a trecut fără probleme de Rapid București, scor 3:0 (13, 10, 17). Băcăuanii au avut în secundul Ciprian Vițelaru cel mai bun jucător, într-o partidă în care oaspeții au pus ceva probleme doar în prima jumătate a ultimului set.

Știința: Andrei Achimescu, Ciprian Vițelaru, Mario Drăghici, Eduard Ocunschi, Roberto Lazăr, Răzvan Purice, Andrei Ursache – libero. Au mai jucat: Andrei Sărăcuțu, Victor Tîrcavu și Ionuț Todoruț. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

Rapid: Eduard Popescu, Costinel Smărăndache, Constantin Arsene, Ovidiu Tănase, Constantin Toma, Theodor Frâncu, Gabriel Badea – libero. Au mai jucat: Mihai Constantin, Costin Stan și Alexandru Iacob. Antrenor: Aurel Ioniță.

Sâmbătă, în ziua a doua a turneului, vor avea loc partidele Steaua – Rapid (ora 15) și Știința Bacău – CSM Suceava (ora 17).