Fotbal, Liga a II-a / SC Bacău – Oțelul Galați 3-0 (0-0)

SC Bacau - Otelul Galati 1

Sport Club Bacău a reușit să câștige primul meci pe teren propriu de la reluarea campionatului, împotriva Oțelului Galați, cu scorul de 3-0. Gălățenii nu au reușit să își creeze nici o situație de a marca, deplasându-se la Bacău cu o echipa alcătuită doar din juniori, cu excepța lui Robert Ciurea. Partida a fost dominată în totalitate de băcăuani, care au arătat și câteva combinații frumoase.

Meciul a început bine pentru gazde, Belecciu trimițând o lovitură cu capul în bară de la 8 metri, după centrarea lui Gheorghiu din minutul 4. Vraciu a ratat deschiderea scorului în minutul 36, când a șutat în brațele portarului de la marginea careului mic. SC Bacău a reușit să înscrie primul gol în minutul 54, la capătul unei faze frumoase finalizată cu golul lui Vraciu printre picioarele lui Ștefan Bordeianu. Trei minute mai târziu, băcăuanii au primit o lovitură de la 11 metri după un henț în careu al lui Iorgus, Vraciu transformând fără probleme pentru 2-0. În primul minut al prelungirilor, Vraciu a înscris pentru a treia oară, lovitura sa de cap la colțul scurt fiind imparabilă.

SC Bacău a obținut 3 puncte importante pentru calificarea în play-off, următorul meci al acestora fiind împotriva contracandidatei ACS Berceni.

SC Bacău: Miron (cpt.) – Mihălăchioae, Belecciu, I. Ursu, Giurgiu – Corban, L. Dumitriu (78 Țuțu), Adăscăliţei, Gheorghiu (73 Drugă) – Vraciu, Nemţanu (46 Grumezescu). Antrenor: Cristian Popovici.

Oţelul Galați: Şt. Bordeianu – R. Oprea, C. Maftei, Iorgus (70 Anghele), Ciurea (cpt.) – I. Chiriac, Istrate, Blănaru, Fl. Toma (80 Cristof) – Sefer (87 A.Bordeianu), Perju. Antrenor: Sorin Haraga.

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici; Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Alexandru Midvichi (toţi din Bucureşti). Spectatori: 100.

Un comentariu la „Fotbal, Liga a II-a / SC Bacău – Oțelul Galați 3-0 (0-0)”

1. Bacaul (-2, in clasamentul adevarului), concureaza cu Berceniul (tot -2), Gl. Buzau (-4) si, posibil, cu Rapid CFR SV. (-6) pentru locul 6 din play-off. Daca nu va fi invinsa la Berceni, SC Bacau devine favorita pentru play-off. Daca nu, Buzaul va juca acasa la Otelul si poate trece inainte. Daca nu castiga la Otelul, Buzaul ramane in urma Bacaului si Berceniului, echipe ce sunt la egalitate (trebuind a fi departajate…), toate acestea daca tinem cont de faptul ca Bacaul are un meci in plus jucat. Dar mai sunt meciuri…, Bacaul mai avand 6 jocuri.